Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Irák dá baasistům druhou šanci

Svět

  8:12
BAGDÁD - Svržení iráckého diktátora Saddáma Husajna před třemi lety přineslo i zákaz jím vedené strany Baas. O místa ve vládních úřadech i bezpečnostních složkách tak přišly tisíce baasistů.

Irák foto: MOHAMMED ADNAN ČTK

Právě tento krok je spolu s rozpuštěním irácké armády (v 80. letech čítala až 375 000 mužů) často označován za největší americkou chybu v Iráku. Nyní se irácké vedení rozhodlo, že tento omyl napraví.

Premiér Núrí Málikí a prezident Džalál Talabání včera předložili vládě a parlamentu návrh takzvaného zákona o odpovědnosti a usmíření, který by měl baasisty přivést zpět do politického života.

Za zákon už dlouho lobbuje i končící americký velvyslanec v Iráku Zalmay Khalilzad. Pokud bude schválen, měl by nabídnout práci bývalým představitelům Saddámova režimu, kteří nezastávali vysoké pozice ani se nedopustili žádných zločinů.

Ode dne, kdy zákon začne platit, budou mít Iráčané tři měsíce na to, aby proti bývalým baastistům vznesli obvinění ze zločinů. Po vypršení této lhůty získají baasisté imunitu a také státem vyplácenou penzi, na níž budou mít nárok všichni bez ohledu na to, jak vysoké posty v bývalém režimu zastávali. „Cílem (zákona) je zajistit spravedlnost a rovnost,“ píše se ve společném prohlášení iráckého premiéra a prezidenta.

Návrh přivítali především šíitští poslanci, pro něž je zákon příležitostí k tomu, aby se většina baasistů vzdala násilí a vrátila se do politiky. „Pokud se baasisté vrátí na svá úřednická místa, násilí v zemi se bezpochyby sníží,“ prohlásil například Hassan Sinajdí, jenž je členem premiérovy strany Hlas islámu.

Skeptičtí naopak zůstávají sunnité, kteří poukazují na pokračující sektářské střety. Jen včera bylo při několika výbuších a sebevražedných útocích v různých částech země zabito asi pět desítek lidí.

Jsou to profesionálové
Další sunnité se domnívají, že současná vláda baasisty potřebuje, a proto je chce využít: „Ve straně Baas jsou profesionálové, kteří vědí, jak pracovat pro stát,“ řekl kurdský poslanec Mahmúd Usmán.

Otevřený nesouhlas se zákonem už vyjádřil například šíitský politik Alí Lamí, šéf komise, která měla dohlížet na odstraňování představitelů Saddámova režimu z veřejného života. Jeho práci má nyní přehodnotit nová komise složená ze sedmi soudců.

Podle analytiků by měl zákon také otupit kritiku Málikího vlády ze Saúdské Arábie a Jordánska. Sousední arabské státy totiž zákaz strany Baas (v arabštině vzkříšení) v minulosti opakovaně kritizovaly. Strana je navíc stále u moci v Sýrii.

O tom, že Američané svoji politiku v Iráku značně přehodnotili, svědčí i pondělní článek v The New York Times. Velvyslanec Khalilzad listu přiznal, že v loňském roce jednal s různými povstaleckými skupinami a snažil se je přivést do politiky. Jednání, do nichž se zapojila například Islámská armáda v Iráku, probíhala před volbami i během sestavování vlády.

Autoři:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...