Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Porušení suverenity, zlobí se Irák po náletech USA. Vláda přehodnotí své vztahy

Írácký premiér Ádil Abdal Mahdí (vpravo) a americký ministr zahraničí Mike Pompeo (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Írácký premiér Ádil Abdal Mahdí (vpravo) a americký ministr zahraničí Mike Pompeo (vlevo). | foto: Reuters

Bagdád  Americké nedělní nálety na základny šíitské skupiny v Iráku nutí iráckou vládu přehodnotit vztah k mezinárodní koalici proti takzvanému Islámskému státu (IS) v čele se Spojenými státy. Uvedla to v pondělí po svém zasedání irácká bezpečnostní rada.

Americké údery byly podle ní porušením suverenity země. Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí v pondělí útoky, při nichž podle iráckých zdrojů zahynulo nejméně 25 příslušníků šíitské skupiny Katáib Hizballáh, označil za nepřijatelné. Podle něj nebyly opřeny o důkazy a byly výsledkem zvýšeného napětí mezi USA a Íránem.

Agentura Reuters poznamenala, že nedělní útok by mohl Irák uvrhnout do centra zástupného konfliktu mezi Washingtonem a Teheránem.

Armáda USA v neděli podnikla několik „obranných útoků“ v Iráku a v Sýrii na pozice šíitské skupiny Katáib Hizballáh, kterou podporuje Írán. Podle Pentagonu šlo o odvetu za páteční útok na iráckou vojenskou základnu u města Kirkúk, kterou využívají mimo jiné američtí vojáci. Při amerických náletech bylo zabito nejméně 25 bojovníků a dalších 55 bylo zraněno.

Irácká bezpečnostní rada v pondělí mimo jiné uvedla, že americké letecké údery byly narušením svrchovanosti Iráku a že americké síly jednaly na základě svých vlastních politických priorit a závěrů. Ochrana Iráku, jeho vojenských základen a všech vojáků na jeho území je zodpovědností výhradně iráckých bezpečnostních sil, uvedla rada. Bezpečnostní orgán rovněž odmítl, aby se Irák stal bitevním polem regionálního nebo mezinárodního konfliktu.

Ostře v pondělí americké akce odsoudil irácký ministerský předseda Mahdí. „Premiér označil americký útok na irácké ozbrojené síly jako nepřijatelný brutální útok, který bude mít nebezpečné důsledky,“ uvedl úřad šéfa kabinetu.

Později premiér řekl, že o náletech ho předem telefonicky informoval americký ministr obrany Mark Esper a že se snažil šíitskou milici před chystaným útokem varovat. Letoun, který ho provedl, podle něj nevzlétl z iráckého území. Mahdí zdůraznil, že jeho vláda má polovojenské skupiny pod kontrolou v 95 procentech případů.

Americké útoky v pondělí odsoudil mimo jiné i vlivný irácký duchovní Alí Sistání, který vyzval k respektování suverenity Iráku. „Jen irácké úřady mají oprávnění vypořádat se s těmito praktikami a podniknout nezbytná opatření k jejich zamezení,“ prohlásil Sistání s tím, že Irák se nesmí stát hřištěm pro řešení regionálních a mezinárodních konfliktů a ostatní státy se nesmějí vměšovat do vnitřních záležitostí Iráku.

Další vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr v pondělí prohlásil, že je ochoten spolupracovat s milicemi podporovanými Íránem na ukončení americké vojenské přítomnosti v Iráku politickými a právními prostředky.

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že vzájemné útoky mezi Hizballáhem a USA v Iráku a Sýrii jsou nepřijatelné a kontraproduktivní. Moskva vyzvala všechny strany, aby nepodnikaly kroky, které by mohly výrazně destabilizovat vojenskou a politickou situaci v regionu.

Ministerstvo obrany Spojených států jako cíl útoků vybralo tři místa v Iráku a dvě v Sýrii. Byly mezi nimi sklady zbraní a místa, odkud skupina Katáib Hizballáh plánovala a prováděla útoky na koaliční síly, tvrdí Pentagon.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo už dříve obvinil milice podporované Íránem z řady útoků na základny v Iráku a varoval Írán, že jakákoli agrese ze strany Teheránu nebo jeho chráněnců, která ublíží Američanům či jejich spojencům, se neobejde bez odplaty.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...