Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Irák pověsil Chemického Alího, bratrance Saddáma Husajna

Svět

  15:10
BAGDÁD - V Iráku byl popraven za zločiny proti lidskosti bratranec bývalého irackého diktátora Sadáma Husajna Alí Hassan Madžíd přezdívaný Chemický Alí.

Alí Hassan Madžíd foto: Reuters

Informoval o tom mluvčí vlády Alí Dabbagh. "Nad Alí Madžídem byl vynesen rozsudek smrti," řekl stručně Dabbagh. Podle něj nebyl Madžíd vystaven před popravou ani mučení, ani urážkám.

Chemický Alí dostal stejný trest jako jeho bratranec Husajn - oprátku.

Irácký soud ho odsoudil celkem ke čtyřem trestům smrti za válečné zločiny, genocidu a zločiny proti lidskosti. Prvně byl odsouzen za etnické čistky spáchané při operaci Anfal, při níž v letech 1987 až 1988 zemřelo na 180 000 lidí.

K trestu smrti byl posléze odsouzen za krvavé potlačení ší´itského povstání po válce v Zálivu v roce 1991 a za podíl na vraždách a zmizení ší´itů v roce 1999 a naposledy si rozsudek vyslechl před týdnem za vyhlazení asi 5 000 Kurdů ve vesnici Halabža v roce 1988.

Alí přezdívku Chemický dostal za použití chemických zbraní proti Kurdům.

Kdo byl Chemický Alí

Narodil se 30. listopadu 1944 v Tikrítu na sever od Bagdádu. Alí začínal svou kariéru v armádě u motorizované jednotky jako poslíček.

Jeho kariéra je úzce spojena se vzestupem strany Bass a konexemi bratrance Saddáma Husajna. Po nástupu strany Bass k moci v roce 1968 se stal poradcem ministra obrany. Později vedl vládní orgán pro bezpečnost. V sedmdesátých letech prý pobýval jako vojenský přidělenec na iráckém velvyslanectví v Praze. Po Saddámově puči v roce 1979 se stal jeho nejbližším bezpečnostním poradce a šéfem iracké tajné policie.

Do severoiráckého Kurdistánu se dostal za irácko-íránské války. Na Kurdech se dopouštěl genocidy chemickými zbraněmi jako jsou yperit, sarin nebo tabun. Za války v Zálivu se stal vojenským protektorem obsazeného Kuvajtu. Po válce ho Husajn jmenoval ministrem obrany.

Chemického Alího zajali Američané po invazi do Iráku v srpnu 2003. Od roku 2004 čekal na trest v rukách Iráčanů. Popraven byl oběšením 25. ledna 2010.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat