Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ohňostroj na svatbě v Iráku zapálil síň. Zemřelo přes 100 lidí

Svět

  7:16
Při požáru, který vypukl během svatby v irácké provincii Ninive, zemřelo nejméně 100 lidí a na 150 jich utrpělo zranění. Náměstek guvernéra provincie Ninive Hasan Allak vznesl informaci až o 113 mrtvých. Úřady zatím nesdělily příčinu tragédie.

První zprávy naznačují, že požár mohly zavinit ohňostroje použité během ceremonie, napsala stanice Al-Džazíra na svém webu s odkazem na iráckou civilní obranu.

Stanice BBC News v noci hlásila, že podle místních médií jsou mezi oběťmi i nevěsta se ženichem. Později napsala, že není jasné, zda jsou mezi mrtvými nebo zraněnými.

Budova začala hořet kolem 22:45 místního času (21:45 SELČ), nacházely se v ní v té době stovky lidí, řekli svědci z místa agentuře Reuters. Na videu z místa byli vidět hasiči, jak se snaží překonat ohořelé trosky budovy a hledají přeživší, popsal Reuters.

Oheň se podle médií rozšířil rozlehlou slavnostní síní, která byla zřejmě postavena z vysoce hořlavých materiálů, což mohlo přispět k jejímu rychlému zřícení.

Představitelé civilní obrany popsali exteriér svatební síně jako vyzdobený vysoce hořlavým obkladem, který je v zemi nezákonný, napsala agentura AP.

Ta také zveřejnila video mimo jiné z nemocnice, kam záchranáři převezli zraněné. Jeden ze svědků přitom popisuje, jak po odpálení ohňostroje vzplála střecha budovy. „Celá hala byla v plamenech během pár sekund,“ řekl muž.

Irácký premiér Muhammad Súdání vyzval úřady, aby „zmobilizovaly veškeré úsilí“ a poskytly pomoc těm, které tragická událost postihla. Nařídil rovněž vyšetřování neštěstí.

Tragédie se odehrála v okrese Hamdáníja. To je převážně křesťanská oblast, která se nachází nedaleko města Mosul a asi 335 kilometrů severozápadně od metropole Bagdádu, podotkla agentura AP.

Přehled nejtragičtějších požárů v Asii za posledních 15 let

289 obětí (11. září 2012, Pákistán)

- Nejhorší průmyslový požár v pákistánských dějinách si v textilní továrně v přístavním městě Karáčí vyžádal nejméně 289 obětí. Dalších 25 lidí zahynulo týž den při požáru v továrně na obuv v Láhauru na východě země.

209 obětí (25. června 2017, Pákistán)

- Při požáru cisternového vozu s pohonnými hmotami u města Bahávalpur v provincii Pandžáb zemřelo 209 lidí a šest desítek bylo zraněno. Zahynuli lidé, kteří se seběhli k havarované cisterně nabírat vytékající palivo.

121 obětí (3. června 2013, Čína)

- Při požáru drůbeží farmy nedaleko města Čchang-čchun zemřelo 121 lidí a na šest desítek dalších bylo zraněno.

Zhruba 120 obětí (24. listopadu 2012, Bangladéš)

- Požár, který vypukl v devítipodlažním textilním závodě na předměstí bangladéšské metropole Dháky, si vyžádal přibližně 120 obětí. Počet mrtvých při nejhorším požáru továrny v dějinách země se jen odhaduje.

116 obětí (3. června 2010, Bangladéš)

- Obětí požáru bytového komplexu v bangladéšské Dháce se stalo 116 osob. Příčinou byl výbuch elektrického transformátoru.

Nejméně 100 obětí (26. září 2023, Irák)

- Nejméně 100 lidí zemřelo a přes 150 jich utrpělo zranění při požáru, který vypukl během svatebních oslav v irácké provincii Ninive. První zprávy naznačují, že požár mohly zavinit ohňostroje použité během ceremonie.

Autoři: ,