8. července 2019 7:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán by si měl dávat pozor, reagoval Trump na hrozby Teheránu, že bude obohacovat uran

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump varoval Írán, že by si měl „raději dávat pozor“, pokud jde o jaderný program. Trump to prohlásil v reakci na nedělní oznámení Teheránu, že odstupuje od další části mezinárodní smlouvy o jaderném programu z roku 2015 a že během „několika hodin“ začne obohacovat uran nad dohodou stanovený limit 3,6 procenta. Dodal, že obohacovat ho bude pro energetické účely na takovou úroveň, jakou potřebuje.

Západní země daly již dříve během dne najevo, že je sdělení Teheránu silně znepokojilo, a vyzvaly ho, aby přestal podnikat kroky, které jsou v rozporu se čtyři roky starou dohodou. V té se Írán zavázal pozastavit svůj jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí.

Trump podobným vyjádřením Írán varoval již ve středu. „Írán právě zveřejnil nové varování. (Íránský prezident) Rúhání říká, že budou obohacovat uran na jakoukoli hodnotu, kterou budou chtít, jestliže nebude existovat nová jaderná dohoda. Dej si pozor na své hrozby, Íráne. Mohou se ti vrátit a zasáhnout tě, jako tě nikdo předtím nezasáhl!“ napsal americký prezident tehdy na twitteru.

03.července 2019 v 22:33, příspěvek archivován: 08.července 2019 v 07:10

Iran has just issued a New Warning. Rouhani says that they will Enrich Uranium to “any amount we want” if there is no new Nuclear Deal. Be careful with the threats, Iran. They can come back to bite you like nobody has been bitten before!

V neděli vypršelo 60denní ultimátum, které dal Írán zbývajícím signatářům smlouvy (Británii, Francii, Německu, Rusku a Číně) na to, aby mu pomohli v době amerických sankcí. Dnes varoval, že pokud jej ani nadále nepodpoří, bude vždy po 60 dnech odstupovat od dalších závazků obsažených v dohodě.

Írán se letos rozhodl začít jadernou dohodu vypovídat, protože od ní loni jednostranně odstoupily Spojené státy. Washington pak obnovil protiíránské sankce, které poškozují íránskou ekonomiku, neboť USA pod hrozbou druhotných sankcí přinutily ostatní země nekupovat íránskou ropu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!