29. září 2011 13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán chce popravit pastora za odpadlictví

Nejvyšší soud potvrdil trest smrti pro íránského pastora Jusefa Nadarcháního | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší soud potvrdil trest smrti pro íránského pastora Jusefa Nadarcháního |

TEHERÁN/LONDÝN Šéf britské diplomacie William Hague vyzval Írán, aby zrušil trest smrti pro pastora íránské evangelické církve Jusefa Nadarcháního. Ten má být oběšen za odpadlictví od islámu.

Nadarchání byl zatčen a v říjnu 2009 kvůli protestu proti úřednímu rozhodnutí, podle kterého měl jeho syn studovat Korán. Minulý rok ho Íránský Nejvyšší soud odsoudil k trestu smrti oběšením.

Podle nepotvrzených zpráv soud Nadarchánímu nabídl několik šancí vyhnout se rozsudku pod podmínkou, že se vzdá křesťanské víry. To čtyřiatřicetiletý muž odmítl, píše list The Daily Telegraph.

Jusef Nadarchání se svou ženou na nedatovaném snímku.

Jusef Nadarchání se svou ženou na nedatovaném snímku.

"Zpráva o tom, že duchovní bude popraven, protože se odmítá zříct své víry, mě zarmoutila. Dokazuje to neochotu Íránu plnit své ústavní a mezinárodní závazky týkající se dodržování náboženských svobod", uvedl britský ministr zahraničí William Hague na adresu íránského režimu.  

"Vzdávám hold odvaze Nadarcháního", řekl šéf britské diplomacie a vyzval íránské orgány ke zrušení trestu. Pokud by byl pastor skutečně popraven, byla by to první soudem nařízená poprava křesťana v Íránu za posledních dvacet let. K popravě by podle serveru CNN mohlo dojít už ve středu.

jvJana Vrubelová

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz