1. prosince 2011 14:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán chystal útoky v Německu. Jako odvetu vůči USA

Mahmúd Ahmadínežád | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mahmúd Ahmadínežád | foto: Reuters

TEHERÁN Írán plánoval napadení amerických vojenských základen v Německu, pravděpodobně prostřednictvím sabotáží. Uskutečnit je údajně chtěl v případě amerického útoku na Írán.

Vyplývá to z informací, které přinesl deník Bild. Podle agentury DPA potvrdilo podezření na plánování "útoků" na americké vojenské cíle v Německu bez dalších podrobností i německé spolkové státní zastupitelství.

Německý vrchní státní zástupce Harald Range řekl, že jeho úřad případné íránské plány prošetřuje. "Zahájili jsme vyšetřování a provádíme operativní opatření," uvedl Range.

Šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Jörg Ziercke zdůraznil, že žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. Podle Bildu dospěli experti BKA k závěru, že režim íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda plánoval útoky na americká vojenská letiště v Německu, aby v případě války narušil dodávky materiálu a logistiku útoku na Írán.

ČTĚTE TAKÉ:

Státní zastupitelství v této souvislosti vyšetřuje jistého německého obchodníka kvůli "podezření na špionážní činnost za účelem sabotáží". Muž měl údajně konspirativní styky s íránským velvyslanectvím v Berlíně.

Německo ve středu povolalo svého velvyslance v Teheránu ke konzultacím poté, co Británie svou ambasádu zcela uzavřela. Londýn tak reagoval na rabování radikálních protestujících na britském velvyslanectví v Íránu.

Lidovky.cz, ČTK