Lidovky.cz: Co se momentálně děje v íránských bezpečnostních složkách v souvislosti s nedávným atentátem v Teheránu na politického vůdce palestinského radikálního hnutí Hamás Ismáíla Haníju?
Dovedu si představit, že tam panuje určitá míra paniky z toho důvodu, že se úspěšný atentát na vrchního palestinského představitele Hamásu odehrál přímo v Teheránu pod rukama a ochranou Íránců, časově ještě navíc během inaugurace nově zvoleného prezidenta státu Masúda Pezeškjána. Je to velká míra ostudy a zároveň potupy pro íránský bezpečnostní aparát. Ukazuje se, že nebyli schopni ochránit takto důležitou osobu přímo v centru země a během takto důležité události.
Zároveň se zřejmě stále řeší, jak odpovědět Státu Izrael, který byl okamžitě obviněn a celkem logicky označen za strůjce atentátu. Byť sami Izraelci se k útoku nepřihlásili, což je ale v jejich případě obvyklý postup. Íránci musí však držet v patrnosti, aby odpověď nebyla příliš intenzivní a nevedla až k celoregionálnímu konfliktu. To není v jejich zájmu. Zároveň ale musí symbolicky a demonstrativně ukázat jakousi vendetu, a nikdy nelze vyloučit, že se to zvrtne.
Návrat starého vůdce. Hamás po Haníjově smrti vede muž, kterého v Íránu nemusí |
Lidovky.cz: Co se týče atentátu, nejčastěji skloňované jsou dvě verze události. Buď se hovoří o útoku dronem, případně raketou, nebo o nastražené bombě v budově, kde se Haníja po svém příjezdu na inauguraci ubytoval. Jaký názor na to máte vy?