30. dubna 2018 19:32, aktualizováno 1. 5 7:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Írán lhal, pokračuje v jaderném programu.‘ Máme kopie z tajných archivů, tvrdí Izrael

‚Írán lhal, pokračuje v jaderném programu,‘ tvrdí izraelský premiér. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ‚Írán lhal, pokračuje v jaderném programu,‘ tvrdí izraelský premiér. | foto: Reuters

JERUZALÉM Írán po podepsání jaderné dohody v roce 2015 lhal a nadále rozšiřoval své schopnosti v oblasti vývoje jaderných zbraní. V mimořádném televizním projevu to v pondělí podle agentury Reuters řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izrael podle něj disponuje kopiemi íránských archivů, které to dokazují.

Írán podle Netanjahua měl v letech 1999 až 2003 jaderný program Amad, který zahrnoval vývoj, výrobu a testování jaderných hlavic. Dokumenty o projektu Írán uchovával tajně i po podepsání jaderné dohody, aby je mohl v budoucnu využít k výrobě jaderných zbraní, dodal premiér. 

Írán má podle izraelského premiéra tajný projekt týkající se vývoje, výroby a...
Netanjahu se odvolává na zhruba 100 tisíc dokumentů, které má Izrael údajně k...

Izraeli se podařilo získat úplné kopie íránských jaderných archivů, řekl izraelský premiér a upozornil, že Teherán neustále rozšiřuje své jaderné schopnosti. Dokumenty prý byly uloženy v tajné lokalitě v Teheránu. Netanjahu místo ukázal na fotografii. Izrael získané informace sdílel se Spojenými státy a ty mohly zaručit jejich věrohodnost, zdůraznil Netanjahu.

Trump zvažuje novou smlouvu s Íránem

Írán uzavřel v roce 2015 jadernou dohodu se šesti mocnostmi, mezi nimiž byly USA Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí.

Trump však opakovaně pohrozil, že dohodu vypoví.  V pondělí však uvedl, že je přístupný dojednání nové jaderné smlouvy s Íránem. Vypovězení nynější smlouvy by ale podle něj nebylo špatným signálem pro jednání s KLDR.

„Myslím, že by to byl správný signál. Během sedmi let smlouva vyprší a Írán bude moci pokračovat ve vývoji jaderných zbraní,“ řekl prezident. Odmítl však prozradit, zda Spojené státy opravdu do 12. května od smlouvy s Íránem odstoupí, jak Trump pohrozil. Bílý dům uvolnění sankcí schvaluje každých 120 dní a Trump se musí k případnému dalšímu období vyslovit právě do 12. května. „Uvidíme, co se stane,“ řekl prezident.

Netanjahu: Jsem si jist správným rozhodnutím Trumpa

Nynější situace kolem íránské jaderné smlouvy je podle Trumpa nepřijatelná. „Nesložili ruce do klína. Odpalují rakety, prý kvůli televizním přenosům. To si tedy nemyslím,“ řekl Trump novinářům. „To ale neznamená, že nevyjednáme skutečnou dohodu,“ poznamenal.

Netanjahu v projevu řekl, že si je jist správným rozhodnutím Trumpa ohledně dohody, a dodal, že její současná podoba poskytuje Íránu jasnou cestu k získání jaderného arzenálu. 

USA: informace Izraele jsou přesvědčivé

Informace o íránském jaderném programu zveřejněné Izraelem poskytují nové a přesvědčivé detaily o snahách Teheránu vyvinout jaderné zbraně. Uvedl to ve svém prohlášení Bílý dům.

"Tyto skutečnosti jsou v souladu s tím, co Spojené státy dlouho věděly: Írán má silný, tajný program jaderných zbraní, který se snažil a nedokázal skrývat před světem a před vlastními lidmi," citovala agentura Reuters prohlášení Bílého domu.

Netanjahu mluvil o Íránu s Macronem, Merkelovou a Putinem

Netanjahu v pondělí telefonicky hovořil s nejvyššími představiteli Francie, Německa a Ruska o údajných dokumentech dokazujících jaderné ambice Íránu, které prý Teherán neopustil ani po podpisu mezinárodní jaderné dohody.

Úřad izraelského premiéra zároveň oznámil, že Izrael v příštích dnech vyšle do Německa a do Francie „profesionální tým se získanými detailními dokumenty o snaze Íránu opatřit si jaderné zbraně“.

Pondělní telefonát s Netanjahuem potvrdil Kreml. Ve stručné zprávě uvedl, že prezident Vladimir Putin s izraelským premiérem posoudili „situaci kolem íránského jaderného programu“. Putin přitom zdůraznil, že dohodu s Íránem musejí všechny zainteresované strany úzkostlivě plnit.

‚Chtěl svým projevem ovlivnit Trumpa,‘ zaznělo v  Teheránu

Tvrzení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o íránském jaderném programu je dětinské a směšné; jeho cílem je ovlivnit amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se má do 12. května rozhodnout, zda opět potvrdí jadernou dohodu s Íránem, řekl podle íránské agentury Tasním v reakci na Netanjahuův projev náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Arakčí.

Podobně se vyjádřil také íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, podle kterého bylo cílem Netanjahuova projevu ovlivnit rozhodování Bílého domu. Obvinění, které dnes Izrael vznesl proti Íránu, jsou podle Zarífa stará a Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se jimi zabývala již v minulosti.

‚Británie ohledně Íránu nebyla nikdy naivní‘

Británie nebyla nikdy naivní, pokud se týká jaderného programu Íránu. Inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) jsou zásadní pro zajištění toho, že energie je zde používána pro mírové účely. Uvedl to v prohlášení mluvčí britské vlády.

"Nikdy jsme nebyli naivní ohledně Íránu a jeho jaderných záměrů," uvedl mluvčí s tím, že to byl důvodem proč byl součástí jaderné dohody i režim nejrozsáhlejších a nemasivnějších inspekcí MAAE v historii mezinárodních jaderných dohod.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz