Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Íránu zemřel vězeň s americkým občanstvím, nedávno prodělal operaci žaludku

Ilustrační foto. foto: Profimedia.cz

V Íránu v sobotu zemřel vězněný muž, který měl vedle íránského také americké občanství. Píše to server BBC News. Podle jeho zdroje šedesátiletý muž zemřel v nechvalně proslulé věznici Evin nedaleko Teheránu. Íránská agentura Mizan však tvrdí, že muž zemřel v nemocnici, kam byl z věznice převezen. Americké ministerstvo zahraničí prohlásilo, že o úmrtí ví a snaží se získat více informací.
  7:07

Úmrtí podle BBC nastalo zhruba týden poté, co Írán umožnil v polovině září vycestovat do USA pěti lidem s americkým občanstvím, kteří byli předtím v íránském vězení. Stalo se tak v rámci dohody s USA, jež umožnila propuštění pěti Íránců vězněných v USA a uvolnění části fondů zmražených kvůli sankcím uvaleným na Teherán.

Podle íránské služby BBC americké ministerstvo zahraničí neoznačilo zemřelého muže za „neprávem vězněného“. Proto se ho také nedávná dohoda netýkala. Podle íránské agentury Mizan byl muž ve vězení zhruba dva měsíce kvůli obviněním z finančních deliktů.

Podle íránské agentury americký občan nedávno postoupil operaci žaludku a z nemocnice byl propuštěn na vlastní žádost. Agentura tvrdí, že byl z věznice do nemocnice převezen hned v sobotu, když se jeho zdravotní stav zhoršil. Lékaři ho však už nedokázali zachránit.

Zdroj, který mluvil s íránskou službou BBC, však uvedl, že muži se udělalo špatně už v pátek. Zpočátku však byl hospitalizován ve vězeňské ošetřovně. Až když se jeho stav v sobotu zhoršil, tak se začal připravovat jeho převoz. Než se ho však dočkal, tak zemřel ve vězení.

„Víme o zprávách o smrti jedné osoby v íránské vězení a zjišťujeme další informace,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí. To nechtělo záležitost dále komentovat kvůli ochraně soukromí zesnulého.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!