13. května 2019 20:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za špionáž pro Británii byla v Íránu odsouzena k desetiletému vězení 33letá žena

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Teherán Írán v pondělí odsoudil 33letou Íránku k desetiletému vězení za špionáž pro Británii. S odvoláním na sdělení íránských úřadů o tom informovala agentura Fars. Přátelé a rodina Íránku identifikovali jako Aras Amíríovou, která žije v Británii, nemá ale britské občanství. Zadrželi ji, když navštívila Teherán loni v březnu.

Jak uvedl mluvčí íránského ministerstva spravedlnosti, žena, která „měla na starosti kancelář společnosti British Council pro Írán a spolupracovala s britskou zpravodajskou službou... byl odsouzena k desetiletému vězení poté, co se jednoznačně přiznala“. Odsouzenou mluvčí nejmenoval.

Britské úřady již vyjádřily nad verdiktem znepokojení. „V tuto chvíli se nám nepodařilo zjistit podrobnosti, snažíme se získat další informace,“ uvedl Londýn ve svém prohlášení.

Jak uvedl mluvčí íránského ministerstva spravedlnosti, odsouzená byla studentkou v Británii a poté začala pracoval pro British Council, kde měla na starosti projekty týkající se „kulturní infiltrace“ v Íránu.

British Council je mezinárodní organizace Spojeného království podporující mezikulturní spolupráci. Zastoupena je ve více než stovce zemí, včetně České republiky. Podle organizace nebyla zadržená žena šéfkou oddělení pro Írán, jak tvrdí íránské úřady. Měla jen na nižší pozici na starosti podporu současného íránského umění a snažila se ho představit britskému publiku, uvedl British Council.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz