5. června 2018 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán začal budovat infrastrukturu pro centrifugy na obohacení uranu. Reaguje tím na Trumpa

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

VÍDEŇ/JERUZALÉM Írán v úterý oznámil, že v Natanzu začal budovat infrastrukturu pro umístění moderních centrifug na obohacování uranu. Informovala o tom agentura Reuters. Podle šéfa íránské organizace pro jadernou energii Alího Akbara Sálehího Írán hodlá nadále dodržovat podmínky dohody o íránském jaderném programu z roku 2015.

Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí už dříve avizoval, že Írán oznámí Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) svůj úmysl navýšit kapacitu na obohacování uranu. Teherán tak reaguje na vypovězení dohody z roku 2015 jedním ze signatářů, Spojenými státy.

Sálehí v úterý řekl, že jaderné aktivity Íránu zůstanou v tom rozsahu, jak stanoví dohoda z roku 2015. V Natanzu se prý začne budovat infrastruktura k výrobě elektřiny.

Pro to, aby se dohodou nadále řídil spolu se zbylými signatáři, si Írán stanovil několik podmínek. Patří k nim zachování stávajícího objemu prodeje ropy, zajištění obchodování prostřednictvím evropských bank a záruka, že se zbývající signatáři nebudou snažit dohodu rozšířit o téma balistického programu a regionálních aktivit Íránu.

Dohodu dále podepsala Francie nebo Británie

K ostatním signatářům patří Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína. Evropané chtějí dohodu zachovat, avšak i oni stejně jako USA poukazují na vliv Íránu v regionu a na jeho balistický program.

Dohoda ve své původní podobě měla umožnit zrušení protiíránských sankcí výměnou za pozastavení íránského jaderného programu. Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pondělí řekl, že nařídil přípravy na navyšování kapacity obohacování uranu v případě, že se dohoda rozpadne.

Nejvíce ohrožen íránskými aktivitami se cítí Izrael. Jeho premiér Benjamin Netanjahu reagoval na zprávu o úmyslu Íránu zvýšit kapacitu obohacování uranu na twitteru. Sdělil, že ho to nepřekvapuje. „Před dvěma dny íránský vůdce ajatolláh Chameneí prohlásil, že jeho záměrem je zničit Izrael. Včera (v pondělí) řekl, jak to udělá - ničím neomezeným obohacováním uranu, aby získal arzenál jaderných bomb,“ prohlásil Netanjahu na videu.

„Íránu nedovolíme získat jadernou zbraň“

„Nepřekvapuje nás to, nedovolíme Íránu získat jadernou zbraň,“ prohlásil dále premiér, který je právě na evropské cestě, aby přesvědčil evropské signatáře dohody z roku 2015, aby následovali Washington a dohodu vypověděli.

Chameneí v pondělí řekl, že nařídil obnovit obohacování uranu, pokud se se zbývajícími signatáři nepodaří dohodu udržet při životě. Sdělil rovněž, že Írán nikdy nepřistoupí na omezování balistického programu. Ve svém nedělním tweetu označil Izrael za „rakovinný nádor“ Blízkého východu, který „je třeba odstranit“.

03.června 2018 v 19:49, příspěvek archivován: 05.června 2018 v 14:57

Our stance against Israel is the same stance we have always taken. #Israel is a malignant cancerous tumor in the West Asian region that has to be removed and eradicated: it is possible and it will happen. 7/31/91 #GreatReturnMarch

Izraelský ministr pro tajné služby Israel Kac v úterý vyzval k sestavení vojenské koalice proti Íránu, pokud Teherán obnoví obohacování uranu k vojenským účelům. Írán popírá, že mu jde o jadernou zbraň, obohacený uran prý potřebuje pro svou energetiku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz