Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Írán zprovozňuje pokročilé centrifugy na obohacování uranu, upozornila agentura

Satelitní snímek z října zřejmě ukazuje íránské jaderné zařízení v Natanzu. foto: Reuters

Teherán/Vídeň - Írán začal v podzemním komplexu v Natanzu plnit pokročilé centrifugy na obohacování uranu hexafuloridem uranu, který je meziproduktem při výrobě jaderného paliva. Informovala o tom ve středu Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která je pověřená dohledem nad íránským jaderným programem. Írán tímto krokem porušuje dohodu z roku 2015, v níž se zavázal omezit aktivity ve svých jaderných provozech.
  10:56

Podle agentury Reuters nejde o první porušení dohody z íránské strany. Teherán začal jednotlivé body vypovídat kvůli postupu USA, které jednostranně od dohody v roce 2018 odstoupily a obnovily protiíránské sankce.

Trump údajně zvažoval útok na jaderné zařízení v Íránu. Nakonec se rozhodl v tom nepokračovat

Podle nového sdělení MAAE zprovozňuje Írán centrifugy IR-2m, i když dohoda mu ukládá, aby využíval jenom méně výkonné centrifugy IR-1. MAAE už v minulosti upozornila, že Íránci v Natanzu instalují kaskádu centrifug IR-2m.

„Agentura 14. listopadu ověřila, že Írán začal v továrně na obohacování v Natanzu nedávno nainstalovanou kaskádu 174 centrifug IR-2m plnit UF6 (plynným hexafluoridem uranu),“ uvádí nová zpráva MAAE datovaná 17. listopadem.

USA se nepodařilo v OSN prodloužit zbrojní embargo vůči Íránu. Je to neomluvitelné selhání, řekl Pompeo

Smyslem dohody z roku 2015 bylo zpomalit íránský jaderný program a zabránit tak Teheránu získat případně jadernou zbraň, protože panovalo podezření, že o to usiluje. Teherán ale trvale popírá, že by jeho aktivity sledovaly vojenské cíle. Výměnou za podpis dlouho vyjednávané dohody získal zrušení mezinárodních sankcí. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa považuje dohodu za neúčinnou a chce Teherán přinutit znovu vyjednávat. Americké sankce závažně poškozují íránskou ekonomiku.

MAAE v předchozí listopadové zprávě konstatovala, že Írán pokračuje ve zvyšování zásob obohaceného uranu a obohacuje ho na vyšší než povolenou hodnotu. Inspektoři k 2. listopadu zjistili, že v íránských skladech dvanáctkrát více obohaceného uranu, než předpokládala dohoda. Dohoda z roku 2015 povolovala Íráncům držet zásoby necelých 203 kilogramů, teď má přes 2440 kilogramů. Obohacovat mohl jenom do 3,67 procenta, ale nyní má uran obohacený až na 4,5 procenta. Signatáři dokumentu byly kromě USA a Íránu Rusko, Čína, Francie, Británie a Německo.

Před uzavřením dohody v roce 2015 Írán ve výkonných odstředivkách obohacoval uran na 20 procent, vždy ale popíral, že usiluje o jadernou zbraň. Při obohacování se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí obohacení nad 85 procent.

Autor: