29. srpna 2019 8:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán podle Zarífa urychlí řízení kolem zadržovaného tankeru. Ten je v Hormuzském průlivu od července

Britský tanker Stena Impero. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský tanker Stena Impero. | foto: ČTK/AP

KUALA LUMPUR Írán urychlí právní proces kolem ropného tankeru Stena Impero, který Íránci zadrželi v červenci v oblasti Hormuzského průlivu. Ve čtvrtek to oznámil v Malajsii íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Tanker plul pod britskou vlajkou a Íránci svůj krok odůvodnili tím, že posádka porušila pravidla námořní dopravy. Incidentu předcházelo zadržení íránského tankeru u Gibraltaru a případ lodi Stena Impero se považuje za íránskou odvetu.

„Urychlíme legální proces kolem britského tankeru, který zadržujeme,“ prohlásil ministr. Írán už podle něj nebude v budoucnu shovívavý vůči plavidlům, která se v Perském zálivu nebudou držet zákonů. Loď je v rukou Íránců od 19. července. „Byli jsme k lodím v Perském zálivu shovívaví. Porušují pravidla o komunikaci na námořních trasách i o vypouštění odpadu. Teď už ke shovívavosti vůči těm, kdo narušují mezinárodní právo, není důvod,“ prohlásil Zaríf.

USA kvůli množícím se incidentům kolem strategické ropné trasy vyzvaly své spojence, aby se podíleli na ochraně lodí proplouvajících Hormuzským průlivem. Zatím se k misi připojily Británie, Austrálie a Bahrajn.

V květnu a červnu bylo v Perském zálivu napadeno šest tankerů. USA odpovědnost připisují Íránu, který ale vinu popřel.

Šéf íránské diplomacie je nyní na cestě po asijských zemích a obhajuje tam pozici své země v krizi kolem dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. USA od ní loni odstoupily a obnovily protiíránské sankce. Írán nyní postupně vypovídá své závazky a nabídky jednat o nové smlouvě podmiňuje zrušením sankcí. Zaríf to ve čtvrtek v Malajsii zopakoval, když prohlásil, že pokud chce Washington jednat, musí se vrátit k dohodě z roku 2015 a skoncovat se svým „ekonomickým terorismem“.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!