Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C oblačno Předplatné LN
24. září 2018 9:34, aktualizováno  21:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán pohrozil USA a Izraeli ničivou odvetou za útok na vojenskou přehlídku v Ahvázu

Snímek přímo z útoku na vojenskou přehlídku v íránském městě Ahváz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek přímo z útoku na vojenskou přehlídku v íránském městě Ahváz | foto: Reuters

Teherán Írán pohrozil Spojeným státům a Izraeli "ničivou" odvetou za sobotní útok na vojenskou přehlídku v Ahvázu a obvinil Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, že čin financovaly. Ve městě v pondělí začaly pohřby obětí, jež vysílala živě íránská televize.

Při útoku přišlo podle íránských úřadů o život 25 lidí, mezi nimiž bylo 12 členů elitních revolučních gard. Šlo o nejničivější teroristický útok v Íránu za desítku let.

Pohřebních obřadů se zúčastnily tisíce lidí, Írán na pondělí vyhlásil za oběti den smutku. V provincii Chúzestán, jejímž střediskem je Ahváz, zůstaly zavřené banky, školy, univerzity a úřady.

Zástupce velitele revolučních gard Hosejn Salámí v pondělním projevu před zahájením pohřebních obřadů řekl na adresu amerických a izraelských politiků, že byli „svědky íránské pomsty v minulosti a tentokrát bude reakce ničivá“. „Budete litovat toho, co jste udělali,“ řekl Salámí, který také hovořil o „trojúhelníku“ Izrael, USA a Saúdská Arábie

Snímek přímo z útoku na vojenskou přehlídku v íránském městě Ahváz
Střelba v íránském Ahvázu.

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí poté v prohlášení zveřejněném na internetu uvedl, že strůjci útoku v Ahvázu byli financováni Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Doplnil přitom, že čin byl dílem stejných lidí, které v Sýrii a Iráku „zachraňují“ Spojené státy. Prezident Hasan Rúhání podobně v neděli prohlásil, že za útokem byly arabské státy z oblasti Perského zálivu.

Íránská agentura Fars bez uvedení zdroje v pondělí napsala, že při sobotním útoku přišlo o život pět atentátníků, nikoliv čtyři, jak původně informovala média. Podle Fars nebylo tělo pátého útočníka identifikováno, jelikož se nacházelo mezi dalšími oběťmi útoku.Ministr vnitra Mahmúd Alaví v pondělí řekl, že bylo v souvislosti s útokem zatčeno množství podezřelých.

Ministerstvo informací a bezpečnosti později potvrdilo, že útok spáchala pětičlenná skupina a oznámilo, že v souvislosti s činem bylo zatčeno 22 lidí.

K činu se přihlásilo protivládní hnutí Ahvázský národní odpor, později za útok odpovědnost přijala i teroristická organizace Islámský stát. Ahvázský národní odpor je arabské opoziční hnutí, které usiluje o odtržení ropné provincie Chúzestán od zbytku Íránu.

Podle agentury Reuters není pravděpodobné, že by revoluční gardy zaútočily přímo na ty, jež z útoku obviňují. Pravděpodobnější je, že se odhodlají k raketovém útoku na opoziční skupiny operující v Iráku nebo v Sýrii, jež mohou být napojeny na strůjce útoku. V Chúzestánu budou zřejmě zpřísněna bezpečnostní opatření a pozatýkáni oponenti vlády.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...