Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Írán: Pokud nás Izrael napadne, zaútočíme na jeho jaderná zařízení

Svět

  14:15aktualizováno  16:37
TEHERÁN - Írán je připraven zaútočit na izraelská jaderná zařízení a zbrojovky v případě, že židovský stát napadne nukleární provozy Íránu. Podle íránské agentury Mehr to při cestě do Sýrie řekl íránský ministr obrany Ahmad Vahídí.

Íránské jaderné zařízení. foto: Reprofoto

Izrael totiž nevylučuje vojenský zásah v případě, že selžou protahující se mezinárodní diplomatická jednání o íránském jaderném programu. Západ se obává, že Teherán usiluje o výrobu jaderné zbraně. Írán to popírá.

"Ozbrojené složky Íránské islámské republiky jsou plně připravené," citovala agentura Reuters vyjádření Vahídího. Írán nedávno ohlásil, že potřebuje 20 nových továren na obohacování uranu.

Pro zvětšení klikněte na obrázekIranska jaderná zařízení

Jeho vláda také schválila výstavbu deseti nových zařízení na obohacování uranu. Učinila tak navzdory rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která požaduje, aby Írán okamžitě přestal obohacovat uran.

MAAE koncem listopadu odsoudila jadernou politiku Íránu a vyzvala ho k omezení jaderných provozů. Pro rezoluci hlasovala velká většina zemí včetně Ruska a Číny, které jsou k otevřené kritice Teheránu zpravidla zdrženlivější.

Írán se bojí špionáže z Turkmenistánu

Nová monitorovací stanice kontroly seizmických otřesů dokončená nedávno u íránských hranic je určena k protiíránské špionáži. Řekl to poradce íránského jaderného vyjednávače Saída Džalílího.

Stanice byla minulý týden dokončena v Turkmenistánu u hranice s Íránem. Je jednou z 275 podobných zařízení, které monitorují seizmickou aktivitu, jakou může vyvolat jaderná exploze. Postavena byla jako zařízení spadající pod Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBTO).

Podle Džalílího poradce Abolfazla Zohrehvanda je CTBTO "špionážní smlouva" ještě nebezpečnější než dodatek Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT). Ten umožňuje podrobné inspekce jaderných provozů v signatářských zemích. Írán se připojil k NPT i CTBTO.

Mluvčí CTBTO Annika Thunborgová řekla, že senzory stanic mají monitorovat jaderné exploze kdekoli na světě bez zaměření na konkrétní země. Tři takové stanice prý jsou už v provozu na území Íránu a další dvě tam mají být ještě postaveny.

O zařízení v Turkmenistánu se prý rozhodovalo v 90. letech za účasti Íránu. Thunborgová prohlásila, že turkmenská monitorovací stanice nemá nic společného se současnou krizí ve vyjednávání o íránském jaderném programu. "Je zřejmé, že cílem jedné z těchto monitorovacích stanic, té v Turkmenistánu, je monitorovat Írán," trval na svém Zohrehvand.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!