4. září 2019 10:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán propustí sedm členů posádky britského tankeru, zadrženého v červenci v Hormuzském průlivu

Pohled ze člunu íránských gard, jež se blíží k tankeru Stena Impero, který se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled ze člunu íránských gard, jež se blíží k tankeru Stena Impero, který se... | foto: AP Photo

TEHERÁN Írán propustí sedm členů posádky zadrženého britského tankeru Stena Impero. Informovala o tom ve středu podle agentury Reuters íránská státní televize. Tanker Írán zadržel v Hormuzském průlivu v červenci, dva týdny poté, co Británie zadržela íránský tanker u Gibraltaru. Ten byl propuštěn v srpnu.

Podle mluvčího íránského ministerstva zahraničí budou členové posádky propuštěni z humanitárních důvodů a brzy by měli Írán opustit.

Írán se 19. července v Hormuzském průlivu zmocnil britského tankeru s 23člennou posádkou tvořenou občany Indie, Ruska, Litvy a Filipín. Íránské revoluční gardy tuto akci zdůvodnily tím, že plavidlo nerespektovalo zásady námořní plavby. Británie íránský krok označila za nelegální čin a státní pirátství. USA poté oslovily několik evropských zemí s výzvou, aby se připojily k mezinárodní misi, která má zajišťovat bezpečnost obchodním lodím v průlivu.

Členové posádky tankeru Stena Impero, který se plavil v Hormuzském průlivu pod...
Íránské revoluční gardy na palubě tankeru Stena Impero plavícího se pod...
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!