130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Donald Holbert/U.S. Navy/Handout via REUTERS

Írán prý zvýšil dolet svých námořních střel na 700 kilometrů. Informace může být přehnaná, tvrdí odborníci

Svět
  •   19:25
TEHERÁN - Írán zvýšil dolet svých námořních střel na 700 kilometrů. Podle agentury Fars to v pondělí oznámil velitel námořnictva íránských revolučních gard. Agentura Reuters mezitím napsala, že podle západních odborníků jsou tvrzení íránských činitelů o účinnosti íránských zbraní mnohdy přehnaná.

„Byla doba, kdy největší dosah našich námořních střel činil 45 kilometrů a k operacím s nimi byla zapotřebí pomoc amerických poradců,“ uvedl velitel námořnictva revolučních gard Alírezá Tangsírí v den výročí zřízení tohoto útvaru. „Nyní ale máme celou řadu povrchových a podpovrchových střel s dosahem 700 kilometrů, které vyrobili domácí vojenští experti,“ doplnil.

Íránu by podle Rúháního nejvíc pomohlo zrušení amerických sankcí. Pomoc od USA přijmout nehodlá

Koncem minulého týdne íránský ministr obrany Amír Hátamí odmítl tvrzení Spojených států, že se íránská plavidla v Perském zálivu nebezpečným a obtěžujícím způsobem přiblížila k lodím amerického námořnictva, a prohlásil, že „nelegální a agresivní“ přítomnost amerických vojáků způsobuje v regionu nestabilitu. Jeho tvrzení přišlo poté, co americká armáda minulou středu uvedla, že 11 plavidel íránských revolučních gard se nebezpečně přiblížilo k lodím amerického námořnictva, které prováděly běžný výcvik. Jedno z nich se v určitou chvíli pohybovalo dokonce jen ve vzdálenosti menší než deset metrů od Američanů. Chování Teheránu americké námořnictvo označilo za „nebezpečné a provokativní“.

Dlouhodobě napjaté vztahy mezi USA a Íránem se vyostřily v roce 2018 poté, co Washington odstoupil od mezinárodní dohody z roku 2015 o íránském jaderném programu a zavedl vůči Teheránu sankce. Loni v létě napětí zesílilo po několika incidentech v Perském zálivu, kde USA letos posílily svou vojenskou přítomnost. V červnu se tam norský a japonský tanker staly terčem útoku, z něhož USA obvinily Írán, který to ale odmítl. Teherán poté sestřelil americký dron, který byl podle něj nad jeho územím; USA tvrdí, že stroj se nacházel v mezinárodním vzdušném prostoru. Následně se Írán v Hormuzském průlivu zmocnil britského tankeru s 23člennou posádkou.

Na začátku letošního roku americká armáda zabila v Iráku íránského generála Kásema Solejmáního a člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Írán o pár dní později vypálil na základny v Iráku, kde působí Američané, množství raket. USA až s odstupem přiznaly, že desítky amerických vojáků byly zraněny.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás