Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Írán se dohodl s MAAE na inspekci svých jaderných zařízení

Svět

  15:32
TEHERÁN - Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano v pondělí v Teheránu vyjednal dohodu o prověřování íránského jaderného programu. Krátce po zahájení Amanových rozhovorů se šéfem íránského jaderného programu agentura ISNA oznámila, že se podařilo podepsat dohodu o budoucí spolupráci, která umožní dořešit sporné otázky jaderného programu.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano foto: Reuters

Amana přijal šéf íránské Organizace pro jadernou energii Alí Akbar Sálehí. Ten prohlásil, že součástí dohody je umožnění inspekcí těžkovodního reaktoru v Aráku, který chce Írán zprovoznit. Sálehí také řekl, Írán pustí inspektory MAAE do Aráku a také do uranového dolu Gašín. Amano na tiskové konferenci řekl, že se předpokládá plnění dohody v budoucích třech měsících.

Rámcové ujednání. Zatím

Agentura DPA dosaženou dohodu popsala jako rámcové ujednání, které by mohlo umožnit inspekce i ve vojenských zařízeních, jako je Parčín. O to MAAE usilovala dlouho, jelikož západní rozvědky mají podezření, že se tam provádějí experimenty související s vývoje jaderných hlavic. Agentura AFP ale napsala, že o brzké inspekci Parčínu se dohoda nezmiňuje.

Amano řekl předem, že chce v Teheránu dospět ke konkrétní dohodě o podmínkách ověřování a zpřístupnění íránských pracovišť. Jedná sice v ovzduší otevřenější íránské diplomacie, avšak ani ta nezajistila úspěch nedávným diplomatickým jednáním. Konala se koncem minulého týdne v Ženevě a přes ohlašovanou naději na dohodu skončila bez ní.

ČTĚTE TAKÉ:

Neústupnost Íránu

Írán ale zůstává neústupný v zachování svého práva na obohacování uranu. Nepodařilo se ho od toho odradit ani šesti velmocím, které s ním vyjednávaly od čtvrtka do soboty v Ženevě (více čtěte ZDE). K vyjednávačům se připojili šéfové diplomacií vyjednávacích států, ale ani to nevedlo k dohodě. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v pondělí zopakoval, že dohoda je stále na dosah. Jeho americký kolega John Kerry hovořil o možnosti dohodnout se v řádu měsíců. Neúspěch ženevských jednání připsal Íráncům, kteří prý nepřistoupili na návrhy velmocí.

Kromě Francie a USA vyjednávají Británie, Německo, Rusko a Čína. Některé z těchto zemí Francii obvinily z toho, že se při rozhovorech snažila prosazovat vlastní postoj. Fabius to dnes popřel. Prohlásil, že stanovisko, které Francie hájila v Ženevě, nebylo izolované, ale že Francie má nezávislou zahraniční politiku. "Jsme rozhodní, ale ne neústupní. Chceme mír a chceme (spor) ukončit," řekl. Také Kerry řekl, že mezi velmocemi panovala jednota a že Francie návrh podepsala.

Írán chce dosáhnout zrušení sankcí, které ochromují jeho ekonomiku. Předtím však musí přistoupit na kroky, které pomohou vyvrátit podezření, že usiluje o atomovou bombu.

Obnovená britsko-íránská diplomacie

Diplomatické vztahy Británie a Íránu, přerušené po útoku na britské velvyslanectví v roce 2011, byly opět obnoveny. Britské ministerstvo zahraničí v pondělí oznámilo, že jmenovalo svého chargé d´affaires, který bude zatím působit z Paříže. Stejný krok oznámil také Írán.

Rozhodnutí odráží postupné oteplování ve vztazích Západu a Íránu v posledních měsících. Británie v roce 2011 spolu s dalšími státy reagovala na další nepříznivou zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o íránském jaderném programu vyhlášením nových sankcí. V listopadu 2011 pak dav napadl britské velvyslanectví v Teheránu, vyplenil je a zapálil. Londýn po incidentu vypověděl íránské diplomaty v Londýně a sám pak své velvyslanectví v Teheránu uzavřel. Hague už 8. října hovořil o tom, že má Británie zájem vztahy s Íránem zlepšit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!