Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Oscarová herečka Alidoostiová je na svobodě, Írán ji pustil na kauci

Íránský režisér Mani Haghíghí s herečkou Taraneh Alidoosti, kterou kvůli podpoře současných protestů v Íránu zatkla policie. (16. února 2012) foto: ČTK

Írán ve středu na kauci propustil oscarovou herečku a aktivistku Taraneh Alidoostiovou, kterou policie uvěznila loni v polovině prosince za podporu protivládních protestů. Za mřížemi strávila téměř tři týdny. S odvoláním na místní sdělovací prostředky o tom informovala agentura AP.
  15:49aktualizováno  18:48

„Má klientka byla dnes propuštěna na kauci,“ řekla ve středu právnička Zahra Minooee agentuře ISNA. Osmatřicetiletá Alidoostiová je jednou z nejúspěšnějších íránských hereček.

Zahrála si například ve filmu Klient, který režíroval slavný Asghar Farhádí a v roce 2016 získal Oscara za nejlepší mezinárodní film. Objevila se i ve snímcích O Elly, Hra s ohněm a Skromné pohoštění.

Brzy po začátku protestů se stala hlasitou kritičkou pokusů íránské vlády potlačit celonárodní nepokoje. Na instagramu, kde měla více než osm milionů sledujících, zveřejnila nejméně tři zprávy na podporu protestů, než byl její účet zablokován.

Slíbila také, že neopustí Írán, a napsala: „Nemám pas ani bydliště nikde jinde kromě Íránu. Zůstanu tu a podívám se režimu zpříma do očí jako všichni normální lidé, když křičí za svá práva.“

Íránský list Shargh podle agentury AFP po hereččině propuštění z nechvalně proslulého evínského vězení zveřejnil fotku, na níž se žena usmívá, nese květiny a vítá se se svými příznivci.

Žádné další detaily o jejím případu nebyly zveřejněny. Není tak jasné, jestli herečka byla z něčeho obviněna či zda ji čeká soudní proces. Rovněž není zřejmé, jestli jednou z podmínek jejího propuštění bylo, že ze země nesmí vycestovat, poznamenala AP.

Nyní patří k nejznámějším osobnostem, které dosud íránské bezpečnostní složky za podporu protestujícího národa zadržely. Ke konci loňského listopadu bylo podle organizací bránících lidská práva kvůli protestům zatčeno přes 19 000 lidí, více než 500 lidí zemřelo. Desítkám demonstrantů teď hrozí tresty smrti. Nejméně dva lidé už byli za „zločin vedení války proti Bohu“ popraveni.

Demonstrace v Íránu začaly v polovině září poté, co zemřela dvaadvacetiletá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta se ve vazbě ocitla kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený povinný hidžáb. Podle policie utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality. Teherán protesty označuje za výtržnosti a z jejich podněcování obviňuje Západ.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...