19. července 2019 7:23, aktualizováno  12:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán tvrdí, že neví nic o tom, že by přišel o dron. USA prý sestřelily vlastní stroj

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. | foto: Reuters

New York Íránská státní televize v pátek zveřejnila video, které podle ní dokazuje, že USA ve čtvrtek žádný íránský dron v Hormuzském průlivu nesestřelily. Čtvrteční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o sestřelení íránského dronu blízko americké výsadkové lodi popřel v noci na dnešek i íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Zarífův náměstek dnes řekl, že USA zřejmě sestřelily vlastní stroj. Zprávu o ztrátě dronu popřela i íránská armáda.

Trump ve čtvrtek řekl, že dron se přiblížil k výsadkové lodi USS BOXER, a ohrozil tak bezpečnost nejen plavidla, ale i posádky. Američané prý před sestřelem opakovaně vyslali k íránskému bezpilotními letounu výzvy, aby se vzdálil.

Íránská státní televize v pátek zveřejnila video s leteckými záběry americké vojenské lodi, které byly podle údajů na záznamu natočené dronem íránských revolučních gard před i po době, v níž Trump oznámil sestřelení dronu.

Íránský dron se přiblížil k americké výsadkové lodi USS BOXER
Americká loď USS Boxer.

Náměstek ministra Zarífa Abbás Arákčí ve čtvrtek na twitteru napsal, že Íránci o žádný bezpilotní letoun nepřišli. „Neztratili jsme žádný dron v Hormuzském průlivu ani nikde jinde. Obávám, že loď USS Boxer omylem sestřelila vlastní UAS,“ soudí Arákčí, který použil zkratku pro bezpilotní létající systém.

Armádní mluvčí Abúlfazl Šekárčí, jehož citovala íránská agentura Tasním, řekl, že všechny íránské drony se vrátily na své základny. „Navzdory Trumpovu nepodloženému a klamnému tvrzení se všechny drony patřící Íránské islámské republice z Perského zálivu a Hormuzského průlivu vrátily v pořádku, a to včetně toho, o němž se zmínil americký prezident,“ řekl mluvčí. Dodal, že íránské ozbrojené síly plní svou povinnost „chránit, kontrolovat a zabezpečit Perský záliv a Hormuzský průliv“, kde dohlížejí na mezinárodní provoz. 

19.července 2019 v 07:03, příspěvek archivován: 19.července 2019 v 12:27

We have not lost any drone in the Strait of Hormuz nor anywhere else. I am worried that USS Boxer has shot down their own UAS by mistake!

Elitní íránské revoluční gardy dnes oznámily, že zveřejní snímky, které dokážou nesprávnost Trumpova tvrzení. „Brzy budou zveřejněny záběry americké vojenské lodě Boxer pořízené z dronu gard, které ukážou nepodloženost tvrzení o zničení íránského dronu v Hormuzském průlivu,“ uvedly gardy ve svém prohlášení.

Podle íránského poslance a člena parlamentního bezpečnostního výboru Hosejna Nakaví Hosejního jde Trumpovi o vyhrocení napětí v Perském zálivu. „Amerika chce takovým tvrzením vyvolat napětí a psychologickou válku v oblasti a v Íránu a zastřít vlastní neúspěchy,“ řekl.

Znepokojení nad situací v Perském zálivu vyjádřila na dnešní tiskové konferenci v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová s tím, že by se měly využít všechny diplomatické kontakty, aby se předešlo stupňování napětí.

Incident se stal v době, kdy jsou vztahy mezi Spojenými státy a Íránem velmi napjaté, mimo jiné i kvůli jadernému programu Teheránu. Íránské revoluční gardy minulý měsíc sestřelily v oblasti americký dron. Podle Teheránu se tak stalo v prostoru nad íránskými vodami, USA ale trvají na tom, že jejich stroj byl v mezinárodním vzdušném prostoru.

ČTK