24. února 2012 19:05, aktualizováno  20:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vyrábí Írán bombu? Zrychlil obohacování uranu, tvrdí tajná zpráva

Íránské jaderné zařízení.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránské jaderné zařízení. | foto: Reprofoto

VÍDEŇ Írán během posledních čtyř měsíců urychlil produkci takzvaného obohaceného uranu. Podle tiskových agentur to vyplývá z důvěrné zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii o íránském jaderném programu.

Dokument podle agentury AP posiluje obavy, že Írán bude brzy schopen vyrobit atomovou bombu. Německo uvedlo, že je závěry nové zprávy MAAE silně znepokojeno. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle řekl, že Írán by měl pochopit, že má ve svých rukách klíč k ukončení protiíránských sankcí.

Putin obvinil Západ, že se snaží změnit režim v Íránu

Západní mocnosti v minulých měsících uvalily na Írán kvůli jeho spornému jadernému programu další sankce. Ruský premiér Vladimir Putin ale obvinil západní mocnosti, že se pod záminkou boje proti zbraním hromadného ničení snaží v Íránu změnit režim.

"Myslím, že pod rouškou boje proti šíření zbraní hromadného ničení jsou tady pokusy jiného druhu, stanovili si jiné cíle: změnit režim v Íránu," citují Putina ruské tiskové agentury. "Máme takové podezření," dodal premiér a očekávaný nový ruský prezident během návštěvy střediska jaderného výzkumu v Sarově východně od Moskvy.

MAAE zprávy o jaderných aktivitách Íránu zveřejňuje každého čtvrt roku. V té nejnovější vyjadřuje "vážné obavy, pokud jde o možný vojenský rozměr íránského jaderného programu".

Teherán podle mezinárodní agentury podstatným způsobem rozšířil aktivity v zařízení na takzvané obohacování uranu u města Natanzu a v podzemní lokalitě Fordo u posvátného města Kom. V Natanzu, kde se v listopadu nacházelo 37 kaskád s odstředivkami, se prý jejich počet zvýšil na 52. V každé je 170 odstředivek potřebných k obohacování uranu. Ve Fordu nyní uran obohacuje na 700 centrifug a instalace dalších takových zařízení se prý připravuje.

Teherán podle dokumentu MAAE navíc nedokázal přesvědčivě vysvětlit, kam se poděl uran, který agentura eviduje v jeho držení, ale který její představitelé nemohli zkontrolovat. Diplomaté se domnívají, že Teherán tohoto uranu mohl použít k experimentům souvisejícím s vývojem jaderných hlavic.

Iranska jaderná zařízení

Zpráva také zaznamenává neúspěch mise, při které se tento týden inspektoři MAAE v Teheránu snažili vyjasnit sporné body týkající se íránských jaderných aktivit.

ČTĚTE TAKÉ:

Obohacený uran nachází využití jako palivo v jaderných elektrárnách, může ale sloužit i k výrobě jaderných bomb, pokud je dále zpracováván. Západ tvrdí, že to je skutečným cílem Íránu. Írán tvrdí, že jeho jaderné aktivity nejsou zaměřeny na získání jaderných zbraní a sledují jen výrobu elektrické energie a civilní výzkum.

Zpráva MAAE podle Reuters ukázala, že Teherán od začátku roku 2010 vyrobil skoro 110 kilogramů částečně obohaceného uranu. Západní experti tvrdí, že pro jadernou zbraň je třeba mít 250 kilogramů.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - JEDNA SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč