Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Írán 'válčí' s Brity. Zatkl osm zaměstnanců jejich ambasády

Svět

  16:12
TEHERÁN - V Íránu pokračují represe proti organizátorům nedávných protestů, kteří považují prezidentské volby z 12. června za zmanipulované. Bylo zatčeno osm íránských zaměstnanců britského velvyslanectví, proti čemuž se Británie ostře ohradila.

Nerozlučná dvojice. Zahra Rahnavardová a íránský opoziční vůdce Mír Hosejn Músáví. foto: Olivier Laban-MatteiAFP

Podle zprávy agentury Fars byli jako jedni z hlavních hráčů protestů zatčeni íránští zaměstnanci britského velvyslanectví. Británie a Írán si tento týden už vzájemně odvolaly po dvou diplomatech.

Britský ministr zahraničí David Miliband vyzval Írán, aby zadržené propustil. Označil to za "zastrašování a obtěžování". "Jsou to tvrdě pracující zaměstnanci a to, že by Británie mohla být jakkoli za teheránskými protesty, je naprosto neopodstatněné," řekl.

Dva neúspěšní kandidáti prezidentských voleb odmítli částečné přepočítání hlasů zvláštní komisí navrženou nejvyšším ústavním orgánem státu, Radou dohlížitelů.

Nejvytrvalejším kritikem voleb je liberál Mír Hosejn Músáví, který skončil podle oficiálních výsledků druhý za staronovým prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. Músáví už v sobotu odmítl s novou komisí jakkoli spolupracovat, protože je to podle něj skupina složená radou dohlížitelů, která není neutrální a straní Ahmadínežádovi.

Oficiální výsledky vyvolaly v zemi vlnu masových protestů, z jejichž organizování Teherán obvinil západní země, zejména Británii a USA. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes odsoudil západní představitele za "hloupé výroky" o povolebním Íránu.

"Někteří evropští a američtí představitelé se svými idiotskými výroky o Íránu mluví, jako by vyřešili všechny vlastní problémy a Írán pro ně byl jediným tématem," řekl na setkání se zástupci justice.

Nesrovnalosti kolem voleb stále nejsou vyřešeny. Nově ustavená komise měla přepočíst desetinu odevzdaných lístků a pak vypracovat definitivní zprávu s volebních výsledcích. Músáví je přesvědčen, že se s hlasy manipulovalo ve prospěch Ahmadínežáda. On i Karrúbí žádají zrušení voleb a vypsání nových.

Karrúbí navíc chce, aby se komise nezabývala jenom přepočtením části hlasů, ale aby se vrátila k přezkoumání samotného výběru kandidátů a aby se srovnaly podpisy voličů s volebními seznamy. Podle něj se v urnách ocitli hlasy osob, jež ve skutečnosti ve volebních místnostech nebyly. Většina okrsků totiž nahlásila devadesátiprocentní účast, celonárodní byla 85 procent.

Třetí neúspěšný kandidát je Mohsen Rezáí, který je konzervativec s komisí je ochoten za určitých podmínek spolupracovat.

Autoři: ,