Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Írán vyzval Rusko a Čínu k vetu prodloužení zbrojního embarga, které má vypršet v říjnu

Svět

  13:19
Teherán - Teherán ve středu vyzval Rusko a Čínu, aby se postavily snaze Spojených států prodloužit zbrojní embargo proti Íránu v Radě bezpečnosti OSN. Informovala o tom agentura Reuters. Embargo, které je zakotveno v jaderné dohodě Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015, má vypršet v říjnu. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu prosazuje.

„Američané už jsou naštvaní, rozrušení a chtějí záležitost řešit v Radě bezpečnosti OSN. Chceme, aby se čtyři stálí členové Rady Americe postavili,“ uvedl v projevu vysílaném v televizi íránský prezident Hasan Rúhání. foto: AP Photo

Spojené státy totiž míní, že jeho zrušení by islámské republice umožnilo získat zbraně, které by přispěly k eskalaci konfliktů na Blízkém východě.

„Američané už jsou naštvaní, rozrušení a chtějí záležitost řešit v Radě bezpečnosti OSN. Chceme, aby se čtyři stálí členové Rady (Rusko, Čína, Francie a Spojené království) Americe postavili,“ uvedl v projevu vysílaném v televizi íránský prezident Hasan Rúhání. „Zejména očekáváme, že Rusko a Čína budou odolávat tomuto americkému spiknutí. Amerika nebude úspěšná (...) a my zvýšíme své obranné schopnosti, jak to děláme i za (nynějších) sankcí,“ doplnil.

Írán a jeho rival Saúdská Arábie, která je blízkým spojencem USA, se desítky let účastní zástupných válek a politických konfrontací v regionu, od Iráku a Sýrie po Bahrajn a Jemen.

Rusko a Čína, které mají v RB OSN jako stálí členové právo veta, už daly najevo, že s prodloužením zbrojního embarga vůči Íránu nesouhlasí.

Washington pohrozil, že pokud RB OSN embargo neprodlouží, spustí skrze jadernou dohodu proces k reaktivaci všech sankcí OSN vůči Íránu, včetně zbrojního embarga. Rusko a Čína, které jsou signatáři jaderné dohody s Íránem, už však podle Reuters v OSN začaly tomuto záměru USA vzdorovat.

Spojené státy od jaderné dohody s Íránem odstoupily v roce 2018. Prezident Donald Trump dohodu, která umožnila zrušení hospodářských sankcí vůči Íránu výměnou za omezení íránského jaderného programu, ostře kritizoval s tím, že neřeší otázku íránského balistického programu a roli země v konfliktech v regionu.

Po odstoupení od dohody, uvalil Washington na islámskou republiku sankce, které mají tvrdý dopad na její ekonomiku. Od amerického odstoupení začal Írán své závazky plynoucí z dohody postupně vypovídat. Dohoda nicméně umožňuje obnovení sankcí vůči Íránu, včetně zbrojního embarga, pokud ji Teherán poruší.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!