Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán začal obohacovat uran na 60 procent. Porušuje tak mezinárodní dohodu o jaderném programu

Íránská jaderná elektrárna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránská jaderná elektrárna. | foto: Reuters

Teherán Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí v pátek potvrdil, že Írán začal produkovat uran obohacený na 60 %. Informovala o tom agentura AFP. Záměr zvýšit obohacování uranu na 60 %, představuje zásadní porušení jaderné dohody, kterou země v roce 2015 uzavřela se světovými mocnostmi, Teherán oznámil v úterý.

„Nyní produkujeme devět gramů za hodinu,“ řekl Salehí íránské státní televizi. V následujících dnech tato produkce podle něj klesne na pět gramů za hodinu, země dosud nikdy na tak vysokou hodnotu uran neobohacovala. Íránská agentura Tasním předtím uvedla, že produkce začala v jaderném provozu v Natanzu v centrální části země.

Mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella dnes v Bruselu v souvislosti s Íránem hovořil o „velmi znepokojivém vývoji“. Z pohledu EU pro kroky Íránu není hodnověrné vysvětlení ani je nelze z nevojenského hlediska ospravedlnit, dodal mluvčí.

Izraelský ministr zahraničí Gabi Aškenazi prohlásil, že je Izrael odhodlán zabránit Íránu vyrobit jadernou zbraň. „Učiníme cokoli, co je třeba, abychom zabránili těm extremistům (v Íránu) uspět, a určitě tomu režimu nedovolíme mít jadernou zbraň,“ řekl Aškenazi na Kypru.

Írán dosud obohacoval uran na 20 procent, ale už tím porušoval dohodu o svém jaderném programu (JCPOA). Ta mu umožňuje obohacovat jenom do 3,67 procenta. K výrobě jaderné bomby je potřeba uran obohacený na 90 procent.

Jednání o sankcích

Dohodu, která má Teheránu zabránit ve vývoji jaderných zbraní, uzavřely s Íránem v roce 2015 USA, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Bývalý americký prezident Donald Trump ji ale před třemi lety vypověděl a obnovil proti Íránu sankce. Teherán pak začal JCPOA porušovat. Írán ale trvá na tom, že jeho jaderný program je mírový.

Minulý týden ve Vídni začaly diplomatické rozhovory o tom, za jakých podmínek by se USA mohly k dohodě vrátit a zrušit vůči Íránu sankce. Írán odmítl s americkou delegací jednat přímo. Nejnovější oznámení Íránu podle AP přispěje k napětí, Teherán ale může svůj krok rychle zvrátit.

Tento týden se jednalo od čtvrtka a ruský zástupce Michail Uljanov řekl, že má „obecně pozitivní pocit“. Jeden z evropských diplomatů, jehož citovala agentura AFP, řekl, že výbuch v Natanzu i ohlášené obohacování na 60 procent rozhovory „trochu komplikují“, ale účastníci jsou blíž dohodě než minulý týden.

V neděli Írán ohlásil problémy v Natanzu, které připsal izraelskému „terorismu“. Izrael se k útoku nepřihlásil, ale podle některých izraelských médií šlo o akci izraelské zpravodajské služby Mossad. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že nikdy nedovolí Íránu získat jaderné zbraně.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) měl Teherán do roku 2003 vojenský jaderný program. V úterý zveřejněná zpráva amerických zpravodajských služeb uvádí, že „Írán nyní neprovádí klíčové aktivity v oblasti vývoje jaderných zbraní, které považujeme za nezbytné k výrobě jaderného zařízení“. Írán dříve uvedl, že by mohl využít uran obohacený až na 60 procent pro lodě s jaderným pohonem. V současnosti ale takové lodě nemá.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...