10. listopadu 2019 15:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irán začal vylévat beton v jaderné elektrárně u jihoíránského přístavu Búšehr

Íránský prezident Hassan Rúhání v roce 2015 na návštěvě jaderné elektrárny v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránský prezident Hassan Rúhání v roce 2015 na návštěvě jaderné elektrárny v... | foto: AP Photo

Teherán Írán začal v neděli vylévat beton v rámci výstavby své druhé jaderné elektrárně u jihoíránského přístavu Búšehr. Informovala o tom íránská státní televize. Agentura Reuters uvedla, že jde o klíčový krok ve výstavbě zařízení, které Írán buduje s ruskou pomocí.

„Jaderná energie poskytuje spolehlivý zdroj elektřiny...každá (jaderná) elektrárna nám ušetří 11 milionů barelů ropy neboli 660 milionů dolarů za rok (15 miliard korun),“ uvedl šéf íránské organizace pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí v projevu, který odvysílala íránská státní televize.

Dva nejmenované zdroje agentuře Reuters koncem října sdělily, že Spojené státy nemají v plánu ruským, čínským a evropským společnostem bránit v zapojení do prací na íránských jaderných zařízeních, jelikož to podle Washingtonu může Íránu ztížit výrobu jaderné zbraně.

V České republice usiluje o zrušení zákona o zákazu dodávek do íránské jaderné elektrárny Búšehr KSČM. Proti je naopak pravicová opozice.

Zákon o zákazu dodávek z roku 2000 reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny vzduchotechniku. Plánovaný obchod tenkrát kritizovaly Británie a Spojené státy, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí vojenských nukleárních projektů. Zákon zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s elektrárnou v Búšehru. Komunisté ale tvrdí, že zákon brání normalizaci obchodních i ekonomických vztahů s Íránem a poškozuje český export.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!