Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Írán začne obohacovat uran na 60 procent, dále tím výrazně porušuje dohodu o jaderném programu

Íránská jaderná elektrárna. foto: Reuters

TEHERÁN - Írán začne obohacovat uran na 60 procent, což je nejvyšší koncentrace, na niž kdy obohacoval. Oznámil to v úterý náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Arákčí, jehož citovala íránská agentura IRNA.
  16:37aktualizováno  20:47

Dosud Írán uran obohacoval na 20 procent, ale už tím porušoval dohodu o svém jaderném programu (JCPOA), kterou podepsal v roce 2015. Ta mu umožňuje obohacovat jenom do 3,67 procenta. Arákčí záměr obohacovat na 60 procent ohlásil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE), která má na íránské provozy dohlížet. MAAE později potvrdila, že ji Írán o svém úmyslu informoval, a ohlásila to členským státům.

Írán oznámil úmysl obohacovat uran na 20 %, doteď šlo o jednotky procent

Íránská televize PressTV oznámila, že obohacování, jímž se Írán přibližuje k uranu využitelnému ve vojenství, začne ve středu. PressTV rovněž uvedla, že v továrně v Natanzu, kde se uran obohacuje, bude zprovozněno dalších 1000 odstředivek.

Minulý týden ve Vídni začaly diplomatické rozhovory, jejichž smyslem je udržet JCPOA při životě. Pokračovat měly ve středu, ale podle ruské delegace se obnovení jednání odkládá až na čtvrtek.

USA, které od JCPOA odstoupily v roce 2018, se těchto rozhovorů účastní nepřímo, nejsou v jednacím sále spolu se zástupci signatářských zemí, tedy Íránu, Francie, Británie, Německa, Ruska a Číny, ale jsou informovány pomocí prostředníků.

Íránský jaderný provoz v Natanzu se stal terčem teroristického útoku, tvrdí jeho šéf. Incident se obešel bez obětí

Bílý dům v úterý íránský úmysl navýšit obohacování označil za provokativní. Doufá ale, že rozhovory budou pokračovat. „Samozřejmě, že nás ta provokativní oznámení znepokojují. Jsme přesvědčeni, že jedinou cestou kupředu je diplomacie, a že rozhovory, byť nepřímé, jsou jediný způsob, jak dospět k řešení,“ řekla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Íránci v neděli ohlásili problémy s elektrickou distribuční soustavou v Natanzu, později začali mluvit o útoku a obvinili ze sabotáže Izrael. Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který dnes jednal v Teheránu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, řekl, že víkendový útok může poškodit současné rozhovory, jimiž chtějí signatáři JCPOA udržet tuto dohodu při životě.

Už v únoru pohrozil duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, že Írán začne s obohacováním uranu na vyšší než 20procentní úroveň, bude-li to třeba. V minulosti Írán uváděl, že by mohl uran obohacený na 60 procent použít u lodí s jaderným pohonem. Agentura AP k tomu napsala, že taková plavidla íránské námořnictvo nemá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!