Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán začne obohacovat uran na 60 procent, dále tím výrazně porušuje dohodu o jaderném programu

Íránská jaderná elektrárna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránská jaderná elektrárna. | foto: Reuters

TEHERÁN Írán začne obohacovat uran na 60 procent, což je nejvyšší koncentrace, na niž kdy obohacoval. Oznámil to v úterý náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Arákčí, jehož citovala íránská agentura IRNA.

Dosud Írán uran obohacoval na 20 procent, ale už tím porušoval dohodu o svém jaderném programu (JCPOA), kterou podepsal v roce 2015. Ta mu umožňuje obohacovat jenom do 3,67 procenta. Arákčí záměr obohacovat na 60 procent ohlásil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE), která má na íránské provozy dohlížet. MAAE později potvrdila, že ji Írán o svém úmyslu informoval, a ohlásila to členským státům.

Íránská televize PressTV oznámila, že obohacování, jímž se Írán přibližuje k uranu využitelnému ve vojenství, začne ve středu. PressTV rovněž uvedla, že v továrně v Natanzu, kde se uran obohacuje, bude zprovozněno dalších 1000 odstředivek.

Minulý týden ve Vídni začaly diplomatické rozhovory, jejichž smyslem je udržet JCPOA při životě. Pokračovat měly ve středu, ale podle ruské delegace se obnovení jednání odkládá až na čtvrtek.

USA, které od JCPOA odstoupily v roce 2018, se těchto rozhovorů účastní nepřímo, nejsou v jednacím sále spolu se zástupci signatářských zemí, tedy Íránu, Francie, Británie, Německa, Ruska a Číny, ale jsou informovány pomocí prostředníků.

Bílý dům v úterý íránský úmysl navýšit obohacování označil za provokativní. Doufá ale, že rozhovory budou pokračovat. „Samozřejmě, že nás ta provokativní oznámení znepokojují. Jsme přesvědčeni, že jedinou cestou kupředu je diplomacie, a že rozhovory, byť nepřímé, jsou jediný způsob, jak dospět k řešení,“ řekla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Íránci v neděli ohlásili problémy s elektrickou distribuční soustavou v Natanzu, později začali mluvit o útoku a obvinili ze sabotáže Izrael. Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který dnes jednal v Teheránu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, řekl, že víkendový útok může poškodit současné rozhovory, jimiž chtějí signatáři JCPOA udržet tuto dohodu při životě.

Už v únoru pohrozil duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, že Írán začne s obohacováním uranu na vyšší než 20procentní úroveň, bude-li to třeba. V minulosti Írán uváděl, že by mohl uran obohacený na 60 procent použít u lodí s jaderným pohonem. Agentura AP k tomu napsala, že taková plavidla íránské námořnictvo nemá.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...