18. července 2019 13:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán zadržel v Perském zálivu zahraniční tanker. Údajně pašoval ropu

Loď vezla ropu získanou od íránských pašeráků zahraničním zákazníkům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď vezla ropu získanou od íránských pašeráků zahraničním zákazníkům. | foto: ČTK

Teherán Íránské revoluční gardy zadržely v Perském zálivu zahraničí tanker, podle čtvrtečního sdělení íránské státní televize pašoval ropu. Incident se podle televize stal v neděli. Agentura Reuters ve čtvrtek napsala, že loď byla v neděli odtažena do íránských vod, když vyslala nouzový signál. Na palubě plavidla je 12členná posádka.

Podle čtvrteční zprávy íránské televize loď vezla ropu získanou od íránských pašeráků zahraničním zákazníkům. Zastavena byla jižně od ostrova Larak v Hormuzském průlivu. Íránská televize plavidlo neidentifikovala ani neoznámila, odkud je posádka.

V úterý se objevila zpráva o plavidle, které při proplouvání Hormuzským průlivem přestalo vysílat signál o své pozici. Podle tehdejších informací šlo o tanker Riah, který se odchýlil od své trasy a vplul do íránských vod. Íránské ministerstvo zahraničí v úterý oznámilo, že plavidlo mělo problémy a íránské námořnictvo mu poskytlo pomoc. Loď ale neidentifikovalo.

V oblasti Hormuzského průlivu se v minulých týdnech stalo několik incidentů, při nichž byly napadeny tankery a v jednom případě zasáhla na obranu britského tankeru britská vojenská loď. Útoky na tankery Washington připisuje Íránu, který to ale popírá.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz