Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Írán zakazuje džíny, prohlásil Netanjahu. Íránci se mu vysmáli

Svět

  13:30
DUBAJ - Íránci jsou na popichování od izraelského premiéra zvyklí. Tentokrát ale Benjamin Netanjahu ťal opravdu do živého, když v rozhovoru v britské zpravodajské stanici BBC prohlásil, že útlak íránského lidu jeho vládci se vztahuje i na nošení džín. Vyvolal tak vlnu posměšků a rozhořčení, které zejména mladí Íránci dali najevo na komunitních sítích.

Izraelský premiér Netanjahu se kvůli svému výroku o džínách stal terčem sarkasmu Íránců foto: TwitterReprofoto

Jejich stránky v pondělí zaplavily nejen komentáře, ale hlavně fotografie popírající Netanjahuův výrok z vysílání televize BBC v perštině. Hlavním tématem projevu, který BBC přetlumočila do perštiny a odvysílala v sobotu večer, byla snaha přesvědčit Íránce o potřebě zastavit íránský program obohacování uranu. Netanjahuovo snažení v tomto směru ale poněkud zastínil jeho výrok týkající se svobody oblékání, jakou íránská vláda povoluje svému lidu, napsal v pondělí izraelský list Haarec.

ČTĚTE TAKÉ:

"Kdyby byli lidé v Íránu svobodní, nosili by džíny, poslouchali by západní hudbu a měli by svobodné volby," citoval Haarec premiéra. Ve smršti reakcí, které se od té doby objevují na komunitních sítích, jsou mimo jiné i záběry na skříň plnou džínového oblečení, nebo na mladíka v džínách, jak něco šeptá do ucha íránskému nejvyššímu duchovnímu vůdci ajatolláhu Alímu Chameneímu.

"Dnes mám na sobě džíny, můžu poslat svou fotku Netanjahuovi, když jeho špioni v Íránu neviděli lidi, kteří mají na sobě džíny a poslouchají západní hudbu na svých iPhonech," nabídl se například na Twitteru mladý teheránský novinář Sádek Ghorbání.

I někteří další účastníci "džínového protestu" proti Netanjahuovi se vysmívají izraelským zpravodajským službám. Jejich agenti prý jsou natolik zaměstnáni sledováním íránského jaderného programu, že opomněli aktualizovat informace pro Netanjahua o módních trendech v Íránu.

"Vsadím se, že si (Netanjahu) myslí, že tu jezdíme na koních místo v autech," napsal rovněž na Twitteru univerzitní student z Teheránu.

"Pane Netanjahu, tohle je obchod, v němž se v Íránu prodávají zbraně hromadného ničení," hlásá zase popisek u fotografie obchodu s džínovým oblečením.

Není jasné, kdo radí Netanjahuovi ve věcech íránské vnitřní politiky, chování a zvyků mladých Íránců nebo běžného života v Teheránu, napsal Haarec. Na premiérovu obranu je ale podle něj dlužno poznamenat, že se v minulých letech objevovaly zprávy o stylu oblékání, který diktuje íránský režim, a o zákazu nošení obepnutých džín.

Autoři: ,