3. února 2019 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Demonstrovali kvůli špatné ekonomické situaci. 13 jich za to skončilo ve vězení

Demonstrace v Teheránu (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace v Teheránu (ilustrační snímek) | foto: ČTK

TEHERÁN Íránský soud poslal do vězení 13 demonstrantů, kteří v roce 2017 vyšli do ulic kvůli špatné ekonomické situaci v zemi. Informovala o tom v neděli íránská státní tisková agentura IRNA.

Osmi protestujícím vyměřil soud šest měsíců vězení a ostatním jeden rok za „jednání proti národní bezpečnosti, které souviselo s účastí na nelegálním shromáždění“, uvedla agentura AP. Pět z demonstrantů jsou ženy.

Ojedinělé a zároveň nepovolené protesty zasáhly Írán v prosinci 2017. Byly označovány za největší svého druhu od roku 2009, kdy lidé vyšli do ulic na znamení nesouhlasu se znovuzvolením tehdejšího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Demonstrace začaly jako projev nespokojenosti s ekonomickou situací v zemi. Do protestů se zapojili ve velkém počtu mladí lidé a dělníci, stejně jako příslušníci vzdělané střední třídy, která tvořila páteř proreformní revolty před téměř deseti lety. Podle vládních odhadů se protestů zúčastnilo na 42 000 lidí. O život při nich přišlo 22 osob.

Demonstrace se nejprve týkaly zdražování, později ale přerostly v kritiku vedení státu. Úřady pak zablokovaly sociální sítě a demonstrace označily za spiknutí, za nímž stojí síly ze zahraničí, hlavně z USA a z Izraele. Tyto země demonstranty podpořily.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz