Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Osudová záměna. Íránská tajná služba jí ze života udělala peklo

Svět

  13:00
TEHERÁN - Má stejné jméno jako studentka hudby, která se stala tváří íránské revoluce. Od doby, co novináři mylně použili její fotografie, se učitelce angličtiny změnil život. Íránská tajná služba ji chtěla přinutit, aby se vydávala za mrtvou Nedu Soltánovou. Svůj příběh teď popsala v nové knize.

Íránské učitelce Nedě Soltáníové

Neda Soltánová se stala v roce 2009 symbolem tehdejších íránských protivládních protestů, protože internet obletěly záběry z mobilního telefonu zachycující umírání této mladé ženy. Írán i svět pak obletěl životní příběh této šestadvacetileté studentky hudby, často ale doplňovaný fotografií nikoli Soltánové, nýbrž učitelky Nedy Soltáníové.

Solataníová nyní žije v exilu a o své situaci hovořila s britským listem The Guardian. Záměny si prý velmi rychle všimla íránská tajná služba. Chtěla omylu využít a přinutit Soltáníovou, aby se vydávala za mrtvou studentku a před sdělovacími prostředky prohlásila, že dramatické snímky umírající ženy byly zinscenované západními médii. Teherán za protestů zakázal vykonávat práci všem novinářům západních sdělovacích prostředků, akreditovaným tehdy v Íránu. Zprávy o demonstracích a zásazích proti jejich účastníkům se svět dovídal hlavně díky záběrům z mobilních telefonů posílaných přes internet.

Tvář zelené revoluce

Jednou z obětí protestů se stala i šestadvacetiletá Neda Aghová Soltánová, kterou zasáhla jediná kulka. Způsobila jí smrtelné zranění a mladá žena zemřela na chodníku. Kdosi z přihlížejících událost zaznamenal na mobilní telefon a záběry pak obletěly svět. Neda se stala tváří protestů, které v Íránu vyvolaly největší krizi od revoluce z roku 1979.

Íránská dívka Neda, která byla zastřelena při demonstraci

'Vidíte, Neda je naživu'
"Chtěli po mně, abych se ukázala a aby oni mohli říkat - vidíte, tady je Neda, je naživu. Nestarali se o to, že já s tím nemám nic společného, že to byl omyl. Chtěli, abych spolupracovala, a když jsem nechtěla, pronásledovali mne," sdělila Soltáníová britskému listu.

Tajná policie prý vyslýchala celou rodinu. "Hrozili mně, bratrovi i matce. Obvinili mě ze zrady. Říkali, že ohrožuji bezpečnost své země, a já jsem věděla, že to znamená smrt," vzpomíná Soltáníová.

Učitelka využila své akademické vízum a uprchla do Řecka dřív, než ji přišli zatknout. Teď žije v Mnichově, daleko od rodiny, ačkoli nic nespáchala. "Považovala jsem se za dobrou občanku, snažila jsem se o pozitivní vztah ke společnosti. V diktatuře se ale může dostat do problémů i loajální občan," prohlásila.

Čtěte také:

Soltáníová nedávno vydala knihu s názvem My Stolen Face (Má ukradená tvář) a věnovala ji mrtvé Nedě Aghové Soltánové a také všem Íráncům, kteří zemřeli za svobodu a demokracii.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!