29. září 2012 9:55, aktualizováno  9:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Raději Ahmadínežáda než Obamu, naletěl Írán na americkou satiru

Mahmúd Ahmadínežád | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mahmúd Ahmadínežád | foto: Reuters

CHICAGO Íránská agentura Fars převzala téměř do posledního slova článek z amerického satirického listu The Onion o preferencích amerických voličů. V článku se se vší vážností tvrdí, že většina amerických bělochů z venkova by dala v prezidentských volbách hlas raději íránskému prezidentovi Mahmúdovi Ahmadínežádovi než obhajujícímu Barackovi Obamovi.

Íránská verze vyšla v pátek, několik dní po otištění v chicagském listu, téměř slovo od slova. Neopomněla ani výrok údajného občana Západní Virginie, který by prý šel na baseball raději s Ahmadínežádem než s Obamou, protože Ahmadínežád "bere národní obranu vážně a nikdy by si od nějakých demonstrujících homosexuálů nenechal radit, jak řídit zemi, což Obama dělá". Ahmadínežád v roce 2007 řekl v projevu na Columbijské univerzitě, že v Íránu na rozdíl od USA žádní homosexuálové nejsou.

Pasáž, kterou Fars z amerického článku nepřevzala, se týká popisu íránského prezidenta, v němž se připomínají Ahmadínežádovy výroky o popírání holokaustu a také to, že nechává likvidovat politické vězně.

Není to poprvé, co The Onion zmátl cizí média
Fars článek zařadila mezi seriózní zprávy o pokroku íránské vojenské technologie a nukleárním programu státu. Agentura materiál stáhla až večer místního času. Šéfredaktor listu The Onion Will Tracy s vtipem poznamenal, že Fars je vlastně pobočkou litu The Onion a že funguje jako jeho blízkovýchodní sekce od svého založení v polovině 80. let.

Není to poprvé, co The Onion úspěšně zmátl cizí sdělovací prostředky. Pekingský list Evening News před deseti lety převzal článek, v němž list The Onion tvrdil, že členové amerického Kongresu pohrozili, že odejdou z Washingtonu, pokud Kapitol nebude zrenovován. Požadovali zatažitelnou kupoli a více záchodků.

Lidovky.cz, ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?