Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Íránská firma těží z nenávisti vůči Američanům. Vyrábí vlajky, které demonstranti pálí

Demonstrující pálí americkou vlajku na protest proti vraždě Sulejmáního. foto: Reuters

Teherán - Narůstající napětí v americko-íránských vztazích i nový americký plán na řešení izraelsko-palestinské konfliktu nahrává jistému druhu podnikání v Íránu. Tamní firma vyrábějící vlajky Spojených států či Izraele registruje v poslední době větší objednávky. Na protiamerických demonstracích se totiž tyto vlajky často pálí.
  7:21

Agentura Reuters ve čtvrtek informovala o výrobně vlajek v íránském městě Chomejn, v níž muži i ženy tisknou vlajky různých zemí. V poslední době vyrábějí asi 2000 amerických a izraelských vlajek měsíčně.

Íránští pracovníci při výrobě vlajek určených zejména k protestním akcím.
Hořící vlajky USA a Izraele jako jako symbol íránského protestu.

Írán oplakává Solejmáního. Jsme schopni čelit USA, stojí za námi bůh, říká Chameneí

Za větší poptávkou je napětí ve vztazích Íránu s USA, které se vyostřilo začátkem ledna poté, co Američané zabili u Bagdádu klíčového íránského generála Kásema Solejmáního. To vyvolalo v Íránu masové protesty v ulicích, při nichž se opět pálily americké vlajky i obrázky amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Írán je dál otevřen jednání o mezinárodní jaderné dohodě. Stížnosti o jejím porušování odmítá

Také tento týden šly americké vlajky na Blízkém východě na odbyt, stejně jako izraelské. Důvodem byl americký plán na řešení izraelsko-palestinského konfliktu, který ve Washingtonu představil Trump se svým spojencem, izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Plán je podle mnohých expertů postaven na prioritách Izraele a předpokládá velké ústupky Palestinců, kteří ho proto odmítli a vyšli do ulic.

,Zbývají jim dvě minuty a 11 vteřin života.‘ Trump vylíčil dramatické okamžiky z útoku na Solejmáního

„Nemáme žádný problém s Američany či Brity. Máme problém s jejich vládami, s jejich prezidenty, s jejich špatnou politikou,“ citovala agentura Reuters majitele iránské manufaktury na vlajky. „Když lidé na demonstracích pálí vlajky těchto zemí, je to jen proto, že chtějí dát najevo svůj protest,“ dodal Ghasem Ghandžání.

„Ve srovnání se zbabělými činy Spojených států, jako byla vražda generála Solejmáního, toto je to nejmenší, co můžeme udělat, zapálit na demonstraci vlajku,“ řekl zaměstnanec výrobny vlajek.

Autor: