Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Íránská výšková budova se zřítila po požáru, bylo v ní prý až 100 lidí

Svět

  12:36
TEHERÁN - Při požáru, s nímž bojovali od rána hasiči v Teheránu, se zřítila výšková budova s nákupním střediskem. Starosta města řekl, že při pádu budovy zahynulo přes 20 hasičů, podle státní televize se ale počet obětí ještě může zvýšit. Údaje o zraněných se liší a zatím není jasné, kolik hasičů v troskách zůstalo a zda se předtím podařilo z budovy evakuovat všechny přítomné.

Hasič v sutinách budovy Plasco. foto: ČTK

V blízkosti místa tragédie se nacházejí velvyslanectví Británie a Turecka, která byla včas evakuována. Po přeživších pátrali vojáci se psy i záchranáři. „O život přišlo více než 20 členů hasičských jednotek, kteří se snažili pomoci jiným,“ citovala státní televize starostu Teheránu, který hasiče označil za mučedníky. Íránský prezident Hasan Rúhání vyzval k okamžitému vyšetření příčin neštěstí a k odškodnění obětí.

„Budova Plasco je velmi stará, leží na jihu Teheránu a jde o jednu z nejstarších budov ve městě. Využívá se hlavně k obchodním účelům,“ uvedla televize. Policie kolem domu postavila zátarasy. Z televizních záběrů bylo patrné, že se sedmnáctipatrová stavba sesula během několika sekund.

Požár vypukl v osm hodin místního času (5:30 SEČ), kdy v budově ještě nebylo mnoho lidí. Zákazníky i personál se údajně podařilo evakuovat. Plameny, se kterými hasiči bojovali, bylo vidět do vzdálenosti několika kilometrů.

Jeden z prvních ‚věžáků’

Budova nákupního střediska Plasco byla jednou z prvních výškových budov v íránské metropoli. V 60. letech ji nechal postavit íránský židovský podnikatel Habíb Elghánján a pojmenoval ji stejně jako svou společnost na výrobu plastů. Po islámské revoluci v roce 1979 byl Elghánján souzen za špionáž a popraven. Mnoho příslušníků íránské židovské komunity po tomto procesu z Íránu uprchlo, uvedla agentura AP.

Polooficiální íránská agentura Tasním připomněla, že ve věži Plasco v minulosti hořelo několikrát. Dnes požár vznikl v devátém patře. Mluvčí hasičů řekl, že v budově bylo mnoho textilních dílen a že jejich majitelé byli v minulosti několikrát upozorněni na bezpečnostní problémy a požádáni, aby se z budovy vystěhovali.

Majitel obchodu v blízkosti stavby řekl, že ho policie přinutila na poslední chvíli odejít. „Bylo to jako v hororovém filmu, ten dům se mi zřítil před očima,“ řekl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!