17. září 2019 10:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránský duchovní vůdce: S Američany nebudeme jednat na žádné úrovni

Íránský duchovní Alí Chameneí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránský duchovní Alí Chameneí. | foto: Khamenei.ir/ REUTERS

Teherán Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí v úterý řekl, že se rozhovory mezi Spojenými státy a Íránem neuskuteční na žádné diplomatické úrovni. Vyjádření mělo podle agentury AP vyvrátit spekulace o tom, že by se koncem měsíce na okraj Valného shromáždění OSN mohli zástupci Íránu a USA v New Yorku setkat.

Spojené státy si podle Chameneího chtějí dokázat, že jejich kampaň „maximálního tlaku“ vůči Íránu funguje, zatímco opak je prý pravdou. „Proto všichni íránští činitelé, od prezidenta po ministra zahraničí a další oznámili, že se nebudou účastnit bilaterálních ani mnohostranných jednání (s USA),“ uvedl íránský duchovní vůdce.

Dosud se spekulovalo o tom, že by se americký prezident Donald Trump mohl v OSN setkat se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním. Trump v pondělí naznačil, že se to nestane, zatímco mluvčí íránské diplomacie možnost setkání za současné situace zcela vyloučil.

Bašár Asad a Alí Chameneí.
Prezident Rúhání ukazuje inkoustovou skvrnu na pravém ukazováčku - doklad, že...

Napětí v oblasti Perského zálivu se vyostřilo po sobotních útocích na dvě významná ropná zařízení v Saúdské Arábii. Spojené státy z útoků, ke kterým se přihlásili jemenští šíitští povstalci, viní Írán. Ten to odmítá.

Spor mezi USA a Íránem nicméně graduje delší dobu, a to zejména v souvislosti s americkými protiíránskými sankcemi, které Bílý dům zavedl po svém loňském odstoupení od jaderné dohody s Íránem z roku 2015. V té se země zavázala omezit svůj jaderný program výměnou za uvolnění sankcí.

Trump ale dohodu, uzavřenou po rocích vyjednávání za jeho předchůdce Baracka Obamy, kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program a další možné bezpečnostní hrozby. Letos začal Írán postupně části jaderné dohody vypovídat a požaduje po ostatních signatářích, aby zmírnili dopad amerických sankcí, pokud chtějí dohodu zachovat. Evropské země, které se na dohodě podílí a přejí si ji udržet, ale zatím ve svých snahách o řešení neuspěly. Jednání s USA Teherán dlouhodobě podmiňuje zrušením amerických sankcí.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.