Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Íránský exprezident může do USA

Svět

  13:02
WASHINGTON - V době, kdy se mezinárodní společenství obává íránského jaderného programu, udělily USA vízum exprezidentovi Mohammadu Chátamímu. Měl by se stát nejvýznamnějším Íráncem na návštěvě Spojených států od přerušení diplomatických vztahů v roce 1980.

Bývalý íránský prezident smí do USA. foto: SHIZUO KAMBAYASHIČTK

Chátamí, který hodlá mimo jiné příští týden vystoupit v New Yorku na konferenci o dialogu mezi civilizacemi. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tom Casey sdělil, že Chátamí bude moci na základě víza uskutečnit soukromou návštěvu, v jejímž rámci by se měl zúčastnit konference na téma globálního dialogu 5.-6. září v New Yorku, a 7. září přednést projev ve washingtonské katedrále o roli islámu, křesťanství a judaismu při mírovém procesu. S projevem by mohl vystoupit také na Virginské univerzitě.

Washington přerušil diplomatické vztahy s Teheránem poté, co radikální islámští studenti v roce 1979, po vítězství islámské revoluce, obsadili velvyslanectví Spojených států v íránské metropoli a drželi 52 Američanů 444 dní jako rukojmí.

Chátamí, který stál v čele Íránu v letech 1997 až 2005, je považován za reformátorského politika a prosazoval kromě jiného dialog civilizací. Loni předal moc současnému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi, který zaujímá nepřátelský postoj vůči Západu a žádá vymazání Izraele z mapy světa. Washington viní současný íránský režim z podpory terorismu, mimo jiné libanonského šíitského Hizballáhu, a ze snah o vývoj jaderné bomby.

S Chátamím se sejde možná Carter
Podle Caseyho bude smět Chátamí cestovat po USA bez omezení; víza dostala na zhruba dvoutýdenní návštěvu rovněž asi desítka členů jeho rodiny a doprovodu. Podle listu The Washington Post by měl Chátamí dorazit do USA již tento čtvrtek. "Je to příležitost pro bývalého prezidenta Chátamího, aby si vyslechl obavy amerického lidu... Dostane jistě pár náročných otázek," podotkl Casey. "Domnívám se, že je důležité ukázat, že jsme otevřená společnost a že chceme vést svobodný dialog na jakákoli témata," dodal.

Žádní američtí představitelé neplánují, že by se s Chátamím sešli, uvedl Casey. Deník The Washington Post dnes nicméně uvedl, že někdejší americký prezident James Carter "je v zásadě ochoten Chátamího během jeho návštěvy USA přijmout k rozhovoru".

Proti Chátamího návštěvě se v USA ozývají ale také kritické hlasy. Republikánský senátor Rick Santorum vyjádřil své rozhořčení nad udělením víza íránskému politikovi, kterého označil za "jednoho z hlavních propagátorů islámského fašistického režimu". Chátamí si sice vysloužil uznání jako reformátor, potlačoval ale ve své zemi svobodu projevu a nechal zatknout tisíce svých odpůrců, kteří do dneška zůstávají ve vězení, napsal Santorum ve svém prohlášení.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat