19. února 2017 10:18, aktualizováno  11:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jaderné zbraně vyrábět nebudeme. Iránský ministr zahraničí reaguje na Trumpa

Íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf. | foto: Reuters

MNICHOV Írán nikdy nevyrobí jaderné zbraně, řekl na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Země ale nereaguje dobře na výhrůžky, poznamenal v reakci na nedávná vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa o oficiální výstraze pro tuto blízkovýchodní zemi. Chování íránského režimu tvrdě kritizoval izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman.

„Íránu byla oficiálně doručena výstraha. Měli by být vděčni za tu hroznou dohodu, kterou s nimi Spojené státy uzavřely,“ tweetoval nedávno Trump po íránském raketovém testu. Slovy o dohodě narážel na jednání, která v roce 2015 ukončila letité spory o íránský jaderný program. Dohoda ruší protiíránské sankce výměnou za zpomalení jaderného programu. Program je stále přísně monitorován a nesmí být vojensky zaměřen.

„Írán nereaguje dobře na výhrůžky, tlak a sankce, ale reagujeme velmi dobře na vzájemný respekt,“ řekl k vyjádření prezidenta Trumpa ministr Zaríf. „Jaderné zbraně vyrábět nebudeme, tečka,“ doplnil. Jaderné zbraně by podle něj nepřispěly ani k bezpečnosti Íránu, ani k bezpečnosti jiných zemí.

02.února 2017 v 12:34, příspěvek archivován: 19.února 2017 v 10:13

Iran has been formally PUT ON NOTICE for firing a ballistic missile.Should have been thankful for the terrible deal the U.S. made with them!

Zcela jiný pohled na Blízký východ na mnichovské konferenci nabídl izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman, podle něhož region čelí třem výzvám - Íránu, Íránu a Íránu. Znepokojují ho ambice Íránu týkající se jaderných zbraní i balistických střel, jakož i snaha Teheránu podkopávat režimy v dalších blízkovýchodních zemích jako je Bahrajn, Jemen, Libanon či Saúdská Arábie. Mezinárodní společenství by podle něj mělo vůči Íránu postupovat mnohem razantněji.

Lieberman se vyslovil také pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu vytvořením dvou samostatných států. Vyžadovalo by to podle něj ale výměnu území i obyvatelstva.

Úsměvy diplomatů po náročném jednání. Zleva Frank-Walter Steinmeier (Německo),...
Vyhlídky na průlomovou dohodu s Íránem jsou do velké míry závislé na...

Zaríf také navrhl, aby země Perského zálivu vytvořily skupinu, která bude pravidelně jednat o problémech regionu. Odsoudil použití chemických zbraní v Sýrii. Írán přitom patří k zemím podporujícím režim syrského prezidenta Bašára Asada, který je v minulosti použil.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz