29. května 2019 12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránský prezident nevyloučil jednání s USA, pokud odvolají sankce

Íránský prezident Hassan Rúhání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránský prezident Hassan Rúhání. | foto: AP Photo

TEHERÁN Írán by mohl zasednout k rozhovorům se Spojenými státy, pokud Washington odvolá sankce. Podle íránské státní anglickojazyčné televize Press TV to dnes naznačil íránský prezident Hasan Rúhání, napsala agentura Reuters.

„Rúhání říká, že pokud USA odvolají sankce a dostojí svým závazkům, tak dveře uzavřené nejsou,“ citoval Reuters íránskou televizi.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a uvalil na islámskou republiku nové sankce. Napětí v posledních týdnech vyvrcholilo, když USA do blízkovýchodního regionu vyslaly letadlovou loď a bombardéry B-52 kvůli blíže neupřesněné íránské hrozbě.

Americký prezident Donald Trump je zastáncem tvrdého postupu proti Teheránu, zároveň opakovaně vyzval íránské činitele, aby s USA usedli k jednáním o svém jaderném programu. To Íránci vždy odmítli.

ČTK