8. dubna 2017 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránský prezident obvinil Trumpa z pomoci teroristům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 36Diskuse
Spojené státy vypálily desítky střel na vojenskou základnu v Sýrii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spojené státy vypálily desítky střel na vojenskou základnu v Sýrii. | foto: Reuters

TEHERÁN/BEJRÚT Íránský prezident Hasan Rúhání v sobotu obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa z pomoci „teroristickým“ skupinám v Sýrii. V projevu odvysílaném ve státní televizi Rúhání dále vyzval k nestrannému vyšetření nedávného chemického útoku v Sýrii a varoval, že odvetný raketový útok USA na základnu syrského letectva v sobě nese hrozbu eskalace extremismu v regionu.

„Ten pán, který se chopil moci ve Spojených státech, prohlašoval, že chce bojovat proti terorismu, dnes ale všechny teroristické skupiny v Sýrii po americkém útoku oslavují,“ citovala z prohlášení, v němž nicméně Rúhání přímo nejmenoval prezidenta Trumpa, agentura AFP.

„Když to myslíte vážně (tvrzení o odhodlání bojovat proti terorismu během americké předvolení kampaně), proč byla vaší první akcí pomoc teroristům? Proč byla napadena syrská armáda, která bojuje proti teroristům?“ dodal Rúhání.

K jeho „odvážnému rozhodnutí“ naopak blahopřál Trumpovi v pátek telefonicky saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd. Podle Rijádu to byla správná odpověď na „zločiny toho (Asadova) režimu páchané na vlastních lidech s ohledem na neschopnost mezinárodního společenství zastavit je“, informovala oficiální saúdskoarabská agentura.

Írán, který finančně i vojensky podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada, už v pátek odsoudil americký útok na leteckou základnu syrské armády, z níž podle Washingtonu v úterý syrská armáda vedla chemický útok na město Chán Šajchún.

Rúhání v projevu vyzval k ustavení „nezávislé komise za účasti neutrálních zemí“, která by vyšetřila útok chemickými zbraněmi, spáchaný údajně vládními silami.

Írán tvrdí, že režim v Damašku provedl „chemické odzbrojení“ a chemické zbraně nemá k dispozici. To ale podle Teheránu neplatí o ozbrojených povstaleckých skupinách.

Po americké „agresi“ proti Sýrii se musí Írán připravit na „veškeré eventuality“, prohlásil Rúhání. „Nevíme, co noví američtí vůdci chystají pro region,“ řekl.

ČTK
  • 36Diskuse

Najdete na Lidovky.cz