Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Íránský prezident Rúhání: Chceme zlepšit vztahy, jsme na jedné lodi

Afghánistán

  14:21
DAVOS - Íránský prezident Hasan Rúhání ve čtvrtek na mezinárodním fóru v Davosu předpověděl normalizaci vztahů Íránu s Evropou, jakmile se začne plnit loňská dohoda o jaderném programu. Dohoda předpokládá uvolnění části protiíránských sankcí za to, že Írán omezí svůj jaderný program.

Íránský prezident Hasan Rúhání. foto: Reuters

Íránci už přerušili obohacování uranu nad pět procent. Sankce mají být uvolněny co nejdříve. Šest světových mocností loni v listopadu s Iránem vyjednalo průlomovou dohodu o jaderném programu. Je ale dočasná a bude třeba dále pokračovat v jednání o dohodě trvalé. Sankce, které na Teherán postupně svět uvalil za jeho nevyjasněný jaderný program, se týkají finančních institucí i obchodů s ropou.

Jaderné zbraně nechceme, tvrdí Írán

Rúhání řekl, že Írán vyjednává i se Spojenými státy, avšak očekává od nich nejenom slova, ale také činy. Mezi šesticí vyjednávajících zemí jsou USA, s nimiž Írán nemá více než 30 let diplomatické vztahy.

Rúhání loňskou dohodu označil za hlavní událost od islámské revoluce (v roce 1979) a ujistil, že Írán nestojí o atomovou bombu. "Nikdy jsme ji nechtěli mít a nebudeme to chtít ani v budoucnu," řekl.

V mezinárodních vztazích si podle něj Írán přeje zlepšit vztahy se sousedy a spolupracovat s evropskými zeměmi. "Žádná země nedokáže své problémy vyřešit sama a my jsme na stejné lodi," řekl prezident. Sousední státy, o jejichž spolupráci Írán stojí, jsou prý Turecko, Irák, Pákistán, Afghánistán a země Střední Asie, zejména kavkazské oblasti. Nezmínil se o Saúdské Arábii, která zůstává hlavním regionálním soupeřem Íránu.

ROZHOVOR K TÉMATU:

A co Izrael?

V debatě o otevření Íránu ostatním státům Rúhání řekl, že se to týká všech, které Íránská islámská republika uznává. Dotaz směřoval na Izrael, s nímž Írán neudržuje styky a neuznává ho. Izraelská vláda vytrvale poukazuje na nebezpečí íránského jaderného programu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který v Davosu rovněž vystoupí, v bezprostřední reakci vyvracel téměř každý z Rúháního výroků. Podle něj se "režim ajatolláhů skrývá za Rúháního úsměvy, avšak Rúhání dále podvádí celý svět". Pláče prý nad vražděním nevinných v Sýrii, ale Íránci sami přitom nedávno povraždili desítky nevinných lidí. Prosazuje přístup k technologiím, přičemž Írán lidem blokuje internet. Hovořil o ukončení ovlivňování dění v Sýrii zvenčí, přičemž "Írán vyzbrojuje vládu Bašára Asada a učí bojovníky Hizballáhu zabíjet nevinné Syřany".

Netanjahu nevěří, že Írán chce jadernou technologii jenom k energetickým účelům, protože si ponechal své centrifugy na obohacování uranu, těžkovodní reaktor a protože se vyzbrojuje mezikontinentálními balistickými střelami určenými pro jaderné hlavice.

Při dotazech po Rúháního projevu došlo na otázku týkající se Sýrie, jejíž vládu Írán v konfliktu proti opozici podporuje. Rúhání prohlásil, že nejlepší řešení syrského konfliktu spatřuje v uspořádání "svobodných a demokratických voleb".

Nové íránské vedení prý chce Írán otevřít západním investicím a technologiím a stojí také o celkové přiblížení k Západu. Rúhání pozval evropské podniky, zejména velké energetické skupiny, aby využily příležitostí, jež se v Íránu naskýtají. Írán "je připraven ke konstruktivní spolupráci, která zlepší globální energetickou bezpečnost s využitím jeho velkých ropných a plynových zdrojů," prohlásil prezident.

Autoři: ,