8. července 2010 18:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránský soud odsoudil ženu k ukamenování, svět protestuje

Sakíneh Mohammadi Aštianiová odsouzená ke smrti ukamenováním | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sakíneh Mohammadi Aštianiová odsouzená ke smrti ukamenováním | foto: Stop-stoning.org

TEHERÁN Vlna protestů se zvedla poté, co se svět dozvěděl o plánovaném ukamenování třiačtyřicetileté Íránky Sakíneh Mohammadi Aštianiové. Žena obviněná z cizoložství sice už strávila pět let v žaláři a byla zbičována, teď ji má ale stihnout trest nejkrutější. Za její propuštění bojují humanitární organizace i celebrity.

Do kampaně se zapojil  například Robert Redford, Colin Firth, Emma Thompsonová nebo Juliette Binocheová. Aktivní jsou i uživatelé sociální sítě Facebook, kde zakládají různé skupiny na podporu Íránky.

Kromě EU kritizují ukamenování Aštianiové i západní vlády, včetně britské, kanadské, německé. Bílý dům vyjádřil znepokojení, uvedl server CNN.

Podle policie měla odsouzená nezákonný vztah se dvěma muži a soud ji poslal v roce 2005 do vězení v Tabrízu na severozápadě země. Její dvaadvacetiletý syn za ni bojuje u íránských soudů, riskuje tak ale i vlastní svobodu.

Pokud mezinárodní kampaň nebude úspěšná, a nepřiměje tvrdý islámský režim ke zmírnění rozsudku, bude žena ukamenována. Tento krutý způsob smrti se začal v Íránu objevovat až během posledních let. Většinou je tato středověká praktika typická pro Afghánistán, Írák nebo severní části Pákistánu.

jvJana Vrubelová

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.