30. srpna 2019 14:00, aktualizováno  14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránský tanker se přejmenoval a po vyplutí z Gibraltaru třikrát změnil trasu. Kam míří, není jasné

Člen posádky si fotí jméno lodi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen posádky si fotí jméno lodi | foto: Reuters

BEJRÚT Posádka íránského tankeru Adrian Darya 1, který pět týdnů zadržoval Gibraltar kvůli podezření z porušení protisyrských sankcí Evropské unie, nepožádala Libanon o povolení zakotvit v přístavu v Libanonu. V pátek to prohlásila tamní ministryně energetiky Nada Bustáníová. Reagovala na předchozí výrok tureckého ministra zahraničí, který vyvracel zprávu o tom, že tanker míří k Turecku, tvrzením, že loď pluje do Libanonu.

Agentura AP v pátek oznámila, že posádka tankeru označila do automatického systému monitorujícího pohyb lodí jako svůj cíl turecký přístav Iskenderun. AP ale také upozornila, že do tohoto systému je možné zadat cokoli a že Iskenderun nemusí být skutečným cílem tankeru. Plavidlo se nyní pohybuje ve východním Středomoří.

Tanker Grace 1.
Tanker Adrian Darya 1

Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu později v Oslu řekl, že tanker nepluje do Turecka, nýbrž do Libanonu.

Za minulých deset dní je to už třetí změna v trase tankeru, který Gibraltar propustil po pětitýdenním zadržování 18. srpna. Důvodem zadržení bylo podezření, že 2,1 milionu barelů ropy, které tanker veze, je určeno Sýrii, což je v rozporu s protisyrskými sankcemi EU. Tanker se původně jmenoval Grace 1, před vyplutím z Gibraltaru se přejmenoval na Adrian Darya 1. 

Původní zprávy hovořily o tom, že tanker vyplul z Gibraltaru do přístavu v Řecku. Írán tento týden oznámil, že ropu z lodi už koupil zákazník a ten rozhodne, kam bude doručena. USA usilují o nové zadržení lodě, protože podle nich peníze z prodeje získají íránské revoluční gardy, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací.

„Ministerstvo energetiky nekupuje surovou ropu v žádné zemi a Libanon nemá ropnou rafinérii. Žádný požadavek na přijetí tankeru Adrian Darya v Libanonu jsme neobdrželi,“ řekla Bustáníová. Také libanonský ministr financí Alí Hasan Chalíl řekl, že Libanon nemá informaci o tom, že tanker míří do Libanonu.

AP upozornila, že Iskenderun je jen necelých 200 kilometrů od ropné rafinérie v syrském pobřežním Bánijásu, kam tanker podle prvních zpráv směřoval před zadržením na Gibraltaru.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – PŘÍPRAVA VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč