9. září 2017 2:52, aktualizováno  12:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Černé scénáře se naplňují. Irma na Floridu udeří zřejmě jako hurikán kategorie 5

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 50Diskuse
Porovnání nejničivějšího hurikánu v dějinách Floridy se současnou hrozbou. Irma... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porovnání nejničivějšího hurikánu v dějinách Floridy se současnou hrozbou. Irma... | foto: NOAA/NASA

MIAMI/PRAHA Až do roku 2005 byl nejhorším hurikánem, jaký kdy na USA udeřil, Andrew z roku 1992, který zpustošil Floridu. Překonala ho až Katrina v New Orleans v roce 2005. Jenže Irma, která se žene na Floridu nyní, je silnější a téměř dvakrát větší než Andrew. Navíc během pátečního večera opět zesílila a před dopadem na pevninu se má stát opět stát hurikánem nejhorší kategorie 5.

Úřady již několik dní prosí obyvatele nejohroženějších oblastí o evakuaci, v některých to dokonce povinně nařídily. Podle agentury AP je celkový počet lidí, kteří mají opustit své domovy, neuvěřitelných 5,6 milionu. Jde o čtvrtinu všech obyvatel třetího nejlidnatějšího státu USA.

Nejvíce jsou ohrožení lidí v pobřežních oblastech, Irma tam může vyvolat obrovské záplavy. Podle meteorologických modelů začala trasa Irmy lehce uhýbat z východního pobřeží Floridy, na to by ale neměli tamější obyvatelé hledět. „Tahle bouře je tak silná, že vás zabije, pokud před ní neutečete,“ řekl Dennis Feltgen z Národního centra pro hurikány.

09.září 2017 v 02:16, příspěvek archivován: 09.září 2017 v 02:47

9/8 8PM Tropical Update: #Irma is a very powerful hurricane approaching South Florida. Have your preparations completed by tonight #FLwx https://t.co/4dTBDU8NBF

Podle Feltgena je totiž oko hurikánu tak široké, že může nejhoršími větry zasáhnout obě pobřeží Floridy. „Ucítí ho všichni,“ dodal Feltgen. Přesná trasa hurikánu bude známa až v sobotu večer. Irma má na Floridu udeřit v neděli ráno SEČ.

V noci na sobotu řádila Irma u severního pobřeží Kuby a nynyí sebou nese větry o rychlosti 155 mil (250 km/h). Podle očekávání meteorologů před floridským dopadem ještě v teplých vodách zesílí a očekávají se větry o rychlosti 160 mil (258 km/h) - tedy nejničivější hurikán 5. kategorie.

Obavy nahání i srovnání s hurikánem Andrew. Ten udeřil s větry o síle 145 mil (233 km/h), prošel jen třetinou Floridy a nad pevninou byl jen čtyři hodiny. Přesto způsobil nejhorší škody po hurikánu do té doby a zůstalo po něm na Floridě 44 mrtvých a 17 dalších v Louisianě. Andrew také zničil přes 130 000 domů.

07.září 2017 v 19:30, příspěvek archivován: 09.září 2017 v 02:53

VIDEO: @EricHolthaus I combined the images of Hurricane Andrew (1992) & Hurricane Irma (today) at scale in a gif. Irma is a damn leviathan. https://t.co/4HEw1NNxxd

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

@EricHolthaus I combined the images of Hurricane Andrew (1992) & Hurricane Irma (today) at scale in a gif. Irma is a damn leviathan. https://t.co/4HEw1NNxxd

Od té doby jsou na Floridě mnohem přísnější stavební předpisy, ale také je má prověřit silnější a větší hurikán, který má podle současné předpovědi trasy projít celým poloostrovem a zůstat nad ním přes 24 hodin. „Tohle bude mnohem horší a ničivější,“ varoval guvernér Floridy Rick Scott.

Evakuované americké předměstí před zásahem hurikánu.
Američan se připravuje na hurikán Irma.

Hurikán Irma si na své cestě Karibikem vyžádal nejméně 24 obětí. Devět mrtvých hlásí Francie z ostrova Svatý Bartoloměj a ze severní části ostrova Svatý Martin. Dva mrtvé zanechal živel na jižní, nizozemské části ostrova. Z obou částí Svatého Martina úřady hlásí případy rabování. Irma zabila i jedno dítě na Barbudě, dalšího člověka na Anguille, tři osoby na Portoriku a po čtyřech na Amerických a Britských Panenských ostrovech.

Ostrovy v severní části Malých Antil jsou zčásti nebo zcela zdevastované. Záchranné týmy vyslala Francie, Británie i Nizozemsko, podle mnohých ale reagovaly příliš pozdě.

Na čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň v pátek v Atlantiku zesílil také hurikán José. Podle dosavadních odhadů by se měl v sobotu přehnat přes severovýchodní část Malých Antil, které už zpustošila Irma. Následně by se ale měl na rozdíl od ní stočit k severu a pokračovat nad Sargasové moře. Kromě hurikánů Irma a José se v oblasti vyskytuje i třetí hurikán Katia, který se zformoval nad Mexickým zálivem a zatím dosáhl druhého z pěti stupňů. Nad východní Mexiko by měl dorazit v sobotu.

  • 50Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky