Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Irové hlasují o Lisabonské smlouvě

Evropa

  8:37
DUBLIN - Irsko je dnes středem pozornosti evropského dění. Jeho obyvatelé totiž v referendu rozhodují o dalším osudu Lisabonské smlouvy. Irsko je jediná země, která hlasuje plesbicitem. Lisabonskou smlouvu včera schválily parlamenty Finska, Estonska a Řecka.

Irsko. foto: ČTK

Volební místnosti v Irsku se otevřou v 8:00 SELČ a zavřou ve 23:00 hodin. Hlasují tři miliony irských voličů. Výsledky se začnou sčítat v pátek, a pokud kolem sčítání nebudou žádné problémy, měl by být irský verdikt k dalšímu směřování EU znám v pátek večer. Irové rozhodují v referendu, protože se lisabonskou smlouvou mění jejich ústava, a to vyžaduje lidové hlasování. Průzkumy mínění na poslední chvíli před hlasováním ukazovaly, že poměr sil je velmi těsný.

O výsledku možná rozhodne účast, přičemž podle znalců je větší účast prospěšná spíše zastáncům smlouvy. Irsko už v roce 2001 jednu evropskou reformní smlouvu odmítlo. O rok později tuto upravenou smlouvu z Nice přijalo. Nyní se zdá, že v unii není mnoho chuti po případném irském odmítnutí sjednávat další smlouvu.

Lisabonskou smlouvu o reformě Evropské unie, která nově upravuje pravidla fungování institucí EU po jejím rozšíření na 27 členů, včera ratifikovali parlamenty v Řecku, Finsku a v Estonsku. Ve všech třech zemích hlasovala pro text jasná většina zákonodárců. Estonští poslanci se pro lisabonskou smlouvu vyslovili 91 hlasy, jeden
zákonodárce byl proti a devět se hlasování zdrželo. Estonský jednokomorový parlament má 101 členů. Estonský prezident Toomas Hendrik Ilves má nyní lhůtu dvou týdnů, aby dokument podepsal, což se pokládá za formalitu.

Ve dvousetčlenném finském parlamentu se pro přijetí smlouvy vyslovilo 151 poslanců, proti 27.

V řeckém parlamentu, který má 300 členů, se proti lisabonské smlouvě rozhodly hlasovat Komunistická strana Řecka, Koalice levicových a ekologických hnutí a Lidová ortodoxní výzva, které mají dohromady jen 46 křesel. Předkladatel textu v parlamentu Antonis Samaras z vládní strany Nová demokracie (152 poslanců) zdůraznil, že text není ideální, ale potřebný k "odblokování Evropy". Z 292 přítomných poslanců nakonec pro smlouvu hlasovalo 250 a proti 42, napsala agentura AFP.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!