Na Kanárské ostrovy v tomto období běžně kvůli snadné dostupnosti i krásnému počasí cestují tisíce lidí. Nyní ovšem na Kanárech platí podobně tvrdá omezení jako ve zbytku Evropy. Irové ale podle serveru The Independent přišli na to, jak se těmto omezením pro vstup cizinců vyhnout. Objednávají se především na ostrově Tenerife k zubařům, kteří jsou navíc ochotní vystavit potvrzení termínu vystavit on-line, takže ho lze předložit na obou letištích jako důvod návštěvy.
V prosinci nejlepší v Evropě, teď nejhorší na světě: Irsko nezvládá boj s covidem. Bude hůř, varují zdravotníci |
Na letišti v Dublinu se podle dostupných informací znásobil počet lidí, kteří na španělské ostrovy létají kvůli zubní péči. Desítky cestujících se prokazují právě potvrzením od zubařů. Podobné lékařské zákroky totiž spadají do spektra výjimek, na jejichž základě obě země dovolují cestování.
„Jsme zvyklí na lidi z Irska, kteří se k nám občas létají léčit s různými nemocemi. Co nás ale nyní překvapilo, byl počet pacientů, kteří žádali on-line potvrzení termínu prohlídky či zákroku a nakonec se neukázali,“ uvedla pro španělský rozhlas recepční Roberta Beccarisová z jedné z dentálních klinik na Tenerife. „Po nějaké době nám bylo jasné, že využívají návštěvu zubaře jako zástěrku pro cestu na dovolenou,“ uvádí Beccarisová.
„Je to od nich naprosto nezodpovědné, berou totiž termíny potřebným lidem, které opravdu něco bolí,“ dodala recepční jedné z nejvytíženějších klinik.
Podle informací serveru The Independent se zhruba 40 procent cestujících do klasických dovolenkových destinací prokazovalo potvrzením termínu u zubaře. Mnozí lidé nedbají ani na varování, že pokud se jejich kontrola u zubaře prokáže jako falešná či zbytečná, čeká je pokuta ve výši až 2000 eur (přes 51 tisíc korun). Ta se navíc platí na místě.
Komisař irské policie Drew Harris uvedl, že policisté se snaží změnit svůj přístup. „Varujeme lidi, že jim hrozí stíhání, pokud budou pokračovat ve své cestě a my neshledáme návštěvu dentisty jako nutnou,“ uvedl Harris.
„Pořád jim říkáme, že podobná návštěva dentisty není dostatečný důvod k cestování a říkáme jim, ať nikam nejezdí. Pokud přesto někam jedou, dopustí se hned dvou trestných činů,“ dodal Harris. „V posledních dnech na letišti v Dublinu spíše vnímáme, že se lidé radši otočí a jedou domů, než aby riskovali pokutu na místě, zápis v rejstříku a případně až nepodmíněný trest, což je mnohem horší, než nejet na dovolenou,“ řekl Harris.
Kanáry zpřísnily zákaz nočního vycházení
Kanárské ostrovy oznámily zpřísnění zákazu nočního vycházení, aby zamezily karnevalovým oslavám.Ve Španělsku dochází k postupnému otevírání některých provozoven či restaurací. Protiepidemická opatření si ale ve Španělsku obvykle stanovují vlády jednotlivých autonomních oblastí. Ty navíc mohou vyznačit území s vyšším rizikem a nařídit tam přísnější opatření. Zákaz provozu ve vnitřních prostorech barů a restaurací tak například nadále platí v autonomní oblasti Valencie.
Podle televizní stanice RTVE utrpěl sektor pohostinství v roce 2020 ztráty 70 miliard eur (asi 1,8 bilionu Kč), což je asi polovina jeho obvyklých tržeb. Na 85 000 barů a restaurací v zemi kvůli pandemii loni zkrachovalo, uvádí místní média.
Irsko patřilo ještě v prosinci mezi nejlepší země, co se týká boje s koronavirem. Pak se ale situace radikálně změnila a najednou začaly přibývat tisíce případů denně. Na vině je podle odborníků jednak sezónnost viru, který si lebedí v chladnějším počasí, přítomnost záludnější britské mutace nemoci - a v neposlední řadě také vánoční svátky, během nichž šla všechna doporučení ohledně sociální izolace ve většině rodin stranou.