30. března 2006 20:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irská ekonomika rychle roste

Irsko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irsko - ilustrační foto | foto: Reprofoto

DUBLIN Irské ekonomice se daří. V loňském roce se ostrovní zemi podařilo zvýšit růst hospodářství nad pět procent. Hrubý domácí produkt vzrostl o 5,4 procenta.

Ekonomika za úspěch vděčí růstu kapitálových investic i soukromé spotřeby. Její hrubý
.
Hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil o 4,7 procenta proti předešlým 4,5 procenta. HNP na rozdíl od HDP zahrnuje výdělky Irů v zahraničí a nezapočítává zisky nadnárodních firem v zemi. Je tak považován za vhodnější nástroj měření irské ekonomiky než HDP.

Výdaje spotřebitelů loni rostly o 5,6 procenta. Kapitálové investice se zvýšily o 13,1 procenta, především díky některým velkým stavebním projektům. V posledním loňském čtvrtletí vzrostl HNP meziročně o 5,7 procenta a stejně rostl HDP.

Podle ekonomů k tomu přispěly hlavně spotřební výdaje, které se stávají základem trendu přesouvání těžiště ekonomického růstu od zahraničních investic k domácím faktorům. "Klíčovým prvkem je přesun k domácímu sektoru, který ženou vpřed spotřební výdaje a trh nemovitostí," řekl hlavní ekonom dublinské IIB Bank Austin Hughes.

Trh bydlení ke konci roku oživil z určitého útlumu v první polovině roku. Průměrná cena bydleni v Irsku se mezi lety 1997 a 2004 ztrojnásobila a čeká se další růst.

Irský export si však již tak dobře nevedl. Čistý export, tedy rozdíl mezi vývozem a dovozem, loni podle úřadu mírně klesl. Irská ekonomika zažila období vrcholného růstu ve druhé polovině 90. let. Tehdy díky přílivu investic rostla v průměru o deset procent ročně a
získala přezdívku "keltský tygr".

Nyní je ekonomika již vyzrálejší a spoléhá více na domácí poptávku. Ta roste mimo jiné díky silné imigraci, kterou nastartoval právě příliv investic a vysoký růst. Ekonomové centrální banky odhadují, že přirozený nárůst a imigrace zvýší počet lidí v Irsku z nynějších 4,1 milionu na pět milionů v roce 2015 a na šest milionů v roce 2050.
Lidovky.cz, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.