Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Irsko je očkovacím premiantem. Pomohla církev i vakcinační týmy na odlehlém venkově, říká český velvyslanec


ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
Ostrovní republika dokazuje, že vysoký podíl vakcinace se blahodárně odrazí v tom, kolik lidí na covid (ne)umírá. „Očkovací program se tu mimo jiné zaměřil na osoby, pro něž bylo vakcínu obtížné získat,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz český velvyslanec v Dublinu Petr Kynštetr.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet Premium

Očkovacímu pelotonu v Evropě kralují Irové, přitom okolnosti by měly být proti nim. Každý čtvrtý ostrovan žije na venkově, v odlehlých osadách, kde se mnohdy ještě mluví prastarou gaelštinou. Vládní apel na vakcinaci ale dolehl až tam, záslužnou roli v tom sehrála i katolická církev. Svoje udělala i historie: když Irsko prvně předstihlo Británii v počtu naočkovaných, strhly se malé oslavy. Porazit velkého souseda se pořád počítá.

Lidovky.cz: Irsko dosáhlo proočkovanosti 93 procent, to znamená, že je očkovaný už skoro každý, kdo může. Jakými nástroji toho tamní vláda dosáhla? Jak postavila a cílila kampaň?
Irský očkovací program začal loni 29. prosince pro nejzranitelnější skupiny obyvatel včetně obyvatel pečovatelských ústavů a klíčového nemocničního personálu. Zbývající populace byla z velké části očkována podle věkových skupin prostřednictvím samostatného systému rezervací v očkovacích centrech po celém Irsku, které spravoval zdravotnický personál a armáda.

Petr Kynštetr

V průběhu programu existovala široká škála zpráv ze strany vlády prostřednictvím různých mediálních kanálů – televize, rozhlas, sociální sítě – informujících občany o výhodách očkování a jejich významu pro udržení pandemie pod kontrolou. Průběh očkování byl rychlý s mírným zpomalením, když bylo zjištěno, že původní vakcína AstraZeneca představuje pro některé osoby vyšší riziko, což vedlo k dočasnému nedostatku vakcín. Jakmile bylo toto vyřešeno, byla dvoudávková vakcína Pfizer dominantní.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!
Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!

Veletrh hraček, her a potřeb pro děti FOR KIDS proběhne ve dnech 20. až 22. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Jeho letošní ročník bude výjimečný...