2. března 2018 15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irsko paralyzoval mráz a sníh. Zavřené supermarkety, jsme bez vody, doma rozmrazujeme sníh, líčí český Ir

Zamrzlé trubky připravily obyvatele o vodu. Do kýblů a odpadkových košů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zamrzlé trubky připravily obyvatele o vodu. Do kýblů a odpadkových košů... | foto: Václav Haken

DROGHEDA Běžně bývá v Irsku na začátku března krásných jarních 8 stupňů nad nulou. Václav Haken s jeho ženou Dagmar, původem čeští manželé, kteří zde žijí bezmála 15 let, se ale probudili na místní poměry do velmi nezvyklých mrazů.

„V noci bylo minus sedm, během dne minus dva. Nutno říci, že ani v prosinci tu nemáme nikdy nulu,“ říká IT expert Václav. Pohled z okna mu nabídl dvorek zapadaný sněhem.

Irsko je po bouři Emma ochromeno, bez elektřiny je 26.000 domácností

Irsko je po bouři Emma ochromeno, bez elektřiny je 26.000 domácností. 

V Británii padl teplotní rekord za březen, z londýnského Waterloo nejezdí vlaky.

Mrazy a sníh paralyzují celou zemi. „Je to bezprecedentní situace,“ pronesl ministr dopravy Shane Ross. V pátek počítá s 25 centimetry sněhu, do pondělí dokonce se 40 centimetry. Výstrahu vydala i mezioborová koordinační skupina pro nouzové situace, pod kterou spadá policie, záchranáři a údržba elektrické sítě. Docházet může k život ohrožujícím situacím.

„Vyhlášený je červený stupeň nebezpečí,“ potvrzuje Václav, který žije asi 40 kilometrů od hlavního města Dublin nedaleko města Drogheda v kraji Meath. „Hodně sněžilo i v roce 2010, ale to se s touto situaci nedá srovnat,“ popisuje jeho žena Dagmar.

Irsko bojuje se sněhem, spolu s mrazem paralyzují celou zemi.

Irsko bojuje se sněhem, spolu s mrazem paralyzují celou zemi.

Lidé jsou tak momentálně doslova uvěznění ve svých domech. Nemohou se dostat do práce, ani do školy. „Drtivá většina aut nemá zimní pneumatiky, zde nemají řidiči zákonnou povinnost v zimním čase auto přezouvat, a protažené jsou jen ty nejhlavnější trasy,“ líčí Václav.

Domácnosti jsou bez vody, záchranou je roztátý sníh

To ovšem přináší potíže pro základní chod domácností. „Včera nám přestala téci voda v prvním patře našeho domu, dnes ráno už netekla ani v přízemí,“ říká Václav.

02.března 2018 v 01:26, příspěvek archivován: 02.března 2018 v 15:59

VIDEO: So this is what a ?Red Alert for heavy snowfall? actually looks like @DublinAirport. We?ll have further updates in the morning. Stay safe. #StormEmma #BeastFromTheEast #Snow https://t.co/ENajr7xaFX

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

So this is what a ‘Red Alert for heavy snowfall’ actually looks like @DublinAirport. We’ll have further updates in the morning. Stay safe. #StormEmma #BeastFromTheEast #Snow https://t.co/ENajr7xaFX

Do většiny domů přivádí vodu trubky, které jsou nad zemí, bez izolace proti mrazu. „Pokud je tu větší zima, obyvatelé dělají to, že nechají vodu puštěnou. Tak je v trubkách alespoň nějaký pohyb a voda nezamrzá. Tedy obvykle, teď už tento postup nepomáhá. Lidé jsou bez vody,“ vysvětluje Václav.

Nechat puštěnou vodu se místní nezdráhají. „V Irsku se oproti Česku voda neplatí,“ dodává Dagmar.

Manželský pár tak musel rychle řešit, co bude pít, čím se mýt a čím splachovat toaletu. „Nabrali jsme si naštěstí ještě včera vodu do hrnců, tu budeme pít. No a do kýblů a odpadkových košů nabíráme sníh ze dvorku. Až roztaje, budeme mít čím splachovat,“ říká Václav.

Roztátý sníh používají jak na pití, tak jako užitkovou vodu.
Lidé jsou uvězněni ve svých domech, nedostanou se do práce, ani do škol.

Vyrazit do obchodu pro vodu nemá smysl: „V celé zemi jsou supermarkety zavřené. Nemohou se zásobovat potravinami a zaměstnanci se do nich nemají jak dostat. My, kteří nežijeme ve velkém městě, mámě obzvlášť smůlu. Funguje nám tu jeden menší obchod. Zkusíme se do něj vydat, zda je otevřený. Spíš si ale myslíme, že v něm už nic nebude. Musíme si vystačit ze zásobami, které máme doma,“ směje se Václav.

V jeho domácnosti ještě topení funguje. Potíž je ale v tom, že domy, které se v Irsku stavěly před osmi lety v domě ekonomického rozpuku, rozhodně nevyhovují jakýmkoliv výkyvům počasí. I tedy běžně na jaře je zde chladněji.

Sněhová bouře dál sužuje Irsko i Británii, povolána byla i armáda

 Sněhová bouře Emma dnes ochromila značnou část Irska. V Británii povolaly úřady na pomoc stovkám lidí, kteří uvázli na zavátých silnicích, dokonce armádu, informovala agentura Reuters. 

Podle meteorologů je aktuální zimní počasí na Britských ostrovech nejhorší za posledních 30 let. Omezení v letecké dopravě se dotklo i spojení Dublinu s Prahou.

Po několika dnech mrazů, kterým v Británii přezdívali Bestie z Východu (Beast from the East) doputovala do Irska a jižní části Británie bouře Emma. Přívaly sněhu, které s sebou přinesla, ochromily na mnoha místech silniční i železniční dopravu a komplikace způsobily i na letištích.

Přinejmenším 24.000 domácností a podniků v Irsku je bez elektřiny, uzavřeny zůstaly školy a dublinské letiště zrušilo všechny lety. Omezení se dotklo i spojení s Prahou. Podle stránek Letiště Václava Havla byly dnes mezi českou metropolí a Dublinem zrušeny dva páry letů.

Vojáky britské úřady povolaly, aby pomohli stovkám lidí, kteří uvázli na zasněžených silnicích, a převezli je v případě potřeby do nemocnice či nouzových ubikací. Stejně jako v Irsku i na jihu Británie řada dětí kvůli počasí zůstala dnes místo školy doma. Většina britských letišť včetně londýnských Heathrow, Gatwick a City v pátek zrušila některé lety. Ve Skotsku zůstalo zavřených také 15 soudů.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky