Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šla si jen zaběhat, oplakávají Irové uškrcenou učitelku. Podezřelým je Slovák, který neuměl vysvětlit poranění

Svět

  13:22aktualizováno  13:58
Už dost, už ani jednu další. Iry otřásla vražda mladé učitelky Ashling Murphyové, kterou minulý týden našli bezvládnou u řeky. Lidé žádají větší ochranu žen a konec rodově podmíněného násilí. Policie věří, že dopadla vraha. Podle informací listu The Times je podezřelým slovenský občan. Muže zadrželi poté, co přišel do nemocnice s ranami, které neuměl vysvětlit.

Třiadvacetiletá Ashling Murphyová zemřela přesně před týdnem. Talentovaná hudebnice a učitelka na základní škole si šla odpoledne zaběhat k řece u města Tullamore, protože se chtěla dostat do formy, aby se mohla vrátit ke svému oblíbenému sportu camogie (ženská týmová hra s holí a míčem, pozn. red.).

Našli ji zbitou a se známkami škrcení, ale stále živou. Zdravotníkům už se však mladou ženu nepodařilo zachránit.

Případ vyvolal v Irsku nebývalou bouři. Podobně jako loni u zavražděné Britky Sarah Everardové se začaly ozývat naštvané ženy, které už se nechtějí bát jen proto, že jdou samotné parkem. Irové a Irky vyšli do ulic a žádali větší bezpečí a konec násilí na ženách.

„Už ani jednu další. Skutečný problém je násilí mužů, ne bezpečí žen. Šla si jen zaběhat,“ hlásaly transparenty. Na pohřeb zabité Ashling v obci Mountbolus pak v úterý přišly stovky lidí včetně dětí, které žena učila. Zúčastnili se také irský premiér Micheál Martin a prezident Michael Higgins.

Předseda vlády uvedl, že je „celá země zničená a šokovaná násilnou a barbarskou vraždou“. „V naší společnosti není místo pro násilí a už vůbec ne pro násilí na ženách. Nemůže a nebude se to tolerovat,“ dodal.

Učitelka ve školce v Dublinu Amanda D. pro iDNES.cz popsala, že jsou teď podle ní lidé v Irsku ostražitější a mají větší strach než dřív. „Za tmy bych do parku nešla ani předtím, ale i tak jsem teď víc vystrašená. Přes den se mnohem častěji ohlížím přes rameno. Nechápu, jak se ta vražda mohla stát. Toto by nemělo být něco, co se běžně děje,“ míní.

Přítel zavražděné Ryan Casey svou Ashling popsal jako „zářící světlo“. Vždy byla prý ochotná komukoliv pomoci a sebe dávala až na konec. „Velmi milovala svou mámu Kathleen, svého otce Raye, starší sestru Amy i staršího bratra Cathala a celou svou rodinu i přátele. Byla tak talentovaná a díky tomu i neuvěřitelně milující a krásný člověk. Všichni jsme měli velké štěstí, že jsme ji znali, milovali a strávili s ní tolik času, kolik bylo jen možné.“

„Ona je mou největší životní láskou. Posledních pět let, které jsme spolu byli, si budu opatrovat celý svůj život. Doufám, že jednou, dá-li Bůh, se spolu znovu sejdeme a budeme pokračovat ve svých úžasných plánech,“ dodal Casey.

Když kapela na posledním rozloučení hrála sloku „miluji tě tak, jako jsem tě miloval, když ti bylo sladkých šestnáct“, jeden z muzikantů se rozplakal. Byl to ženin otec Raymond Murphy. Píseň patřila k dceřiným oblíbeným. „Do svého krátkého života toho dostala tolik. Byla prostě výjimečné děvče. Byla nejmladší, malý anděl. Byla brilantní v každém smyslu slova,“ řekl.

Pocta zavražděné Ashling Murphyové během jednoho z fotbalových zápasů v irském Galway (15. ledna 2022)

Policie prověřovala několik stop a právě v den, kdy měla Murphyová pohřeb, se na scéně objevil poslední podezřelý. Tím je podle listu The Times zhruba třicetiletý slovenský občan, který v Irsku dlouhodobě žije. Vyšetřovatelé si jsou nyní svými důkazy proti němu natolik jistí, že ho chtějí obvinit z vraždy. Motiv otce tří dětí však zatím není známý.

Není ani jasné, zda Murphyovou znal, či šlo o náhodný zločin. Policisté muže zatkli jen krátce poté, co opustil nemocnici v Dublinu. Tam skončil s řeznými ranami na rukou a v obličeji, které neuměl vysvětlit. 

Lékaři se proto údajně domnívali, že je zapletený do nedávné rvačky, a informovali policii. Některá zranění si muž zřejmě způsobil sám, napadená Ashling se však útočníkovi intenzivně bránila, díky čemuž pak policie našla řadu stop.

Kromě otisků prstů a vzorků DNA podezřelého, které se aktuálně srovnávají se stopami nalezenými na těle oběti, kriminalisté mají i výpovědi několika svědků, kteří viděli Slovákovo výrazně zelené kolo na místě činu. 

Po vražedné zbrani se stále pátrá. Policie také spolupracuje s jednotkami v dalších zemích včetně Slovenska, aby zjistila, zda neměl podezřelý problémy se zákonem už dřív.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat