28. února 2016 15:05, aktualizováno  19:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

IS útočil v Iráku. 70 lidí zemřelo v centru Bagdádu, 17 vojáků na nedaleké základně

Lidé pomáhají na místě činu po dvojitém sebevražedném atentátu v šíitské čtvrti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé pomáhají na místě činu po dvojitém sebevražedném atentátu v šíitské čtvrti... | foto: Reuters

BAGDÁD Přinejmenším sedmdesát obětí si v neděli vyžádal dvojitý sebevražedný atentát na tržišti v převážně šíitské čtvrti Sadr City v Bagdádu. S odvoláním na místní policii a zdravotníky o tom informovala agentura Reuters. Zranění utrpělo více než sto lidí. Na západním předměstí hlavního města při nedělním útoku radikálů z Islámského státu na armádní a policejní komplexy také zahynulo sedmnáct příslušníků ozbrojených složek.

Sebevražední atentátníci na tržišti svůj útok koordinovali. Druhý z nich se odpálil v okamžiku, kdy se na místo prvního výbuchu seběhli lidé.

K odpovědnosti za atentáty v Sadr City se v prohlášení umístěném na internetu přihlásil Islámský stát. Radikální islamisté z Islámského státu se obvykle hlásí k násilí proti šíitským cílům v irácké metropoli, poznamenala agentura Reuters.

Radikálové z Islámského státu v neděli zaútočili také na bagdádském předměstí Abú Ghrajb při nejrozsáhlejší operaci v blízkosti Bagdádu za několik posledních měsíců. Při přepadu komplexu armádních a policejních budov zahynulo nejméně sedmnáct příslušníků bezpečnostních složek a 35 dalších lidí utrpělo zranění.

Lidé pomáhají na místě činu po dvojitém sebevražedném atentátu v šíitské čtvrti...
Lidé pomáhají na místě činu po dvojitém sebevražedném atentátu v šíitské čtvrti...

Výpad islamisté podnikli z Garmy a Fallúdže, které mají pod svou kontrolou. Irácké armádě se už povedlo útočníky vytlačit od hlavních budov, boje ale stále pokračují. V Abú Ghrajbu byl vyhlášen zákaz vycházení.

Abú Ghrajb ležící 29 kilometrů západně od centra irácké metropole nechvalně proslul stejnojmennou věznicí, v níž američtí vojáci po invazi v roce 2003 týrali irácké vězně. Lokalita je na půl cestě mezi Bagdádem a Fallúdžou.

Čtyři lidé v neděli zahynuli také při pumovém útoku v jižní části Bagdádu a tři další při výbuchu na tržišti ve městě Mahmudíja nedaleko metropole.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.